Плодовете Юли е не само месец на продуктивен растеж на плодните растения, но и период на усилено залагане на плодните пъпки за следващата година. Дръвчетата и храстите в този период не трябва да изпитват недостиг на хранителни вещества и вода, затова редовна трябва да бъдат подхранвани и поливани.
Плодовете на ябълковите и крушовите дървета усилено нарастват. Проверете надеждно ли са поставени подпорите под натежалите клони.
Ако сте допуснали сцепване или прекършване на някой клон, трябва спешно да го превържете.
Системно събирайте опадалите плодове. Ако са нападнати от гниене или други болести, незабавно ги унищожете.
Изкоренете старите и заболели корени на ягодите.
Зеленчуците Ранното белокочанно зеле вече е готово за прибиране. Започват да узряват и първите глави на карфиола. Обирайте ги, докато главите са бели и стегнати, преди да започнат да цъфтят, тъй като тогава се влошават вкусовите им качества. Откъсвайте навреме и първите глави на броколито, за да може хранителните вещества да се насочат съм странично израстващите нови глави.
На освободените от ранните култури площи, може да засадите късно цветно зеле и броколи.
В края на месеца прекършете върховете на доматите, за да не губят растенията напразно хранителни вещества за растеж на излишна биомаса, а да ги насочат към зреене на завръзите.
Цветята Може да пристъпвате вече към изваждане на луковиците на пролетните цветя като лалета, нарциси, минзухари, кокичета и зюмбюли. Цветарите все още спорят колко често трябва да се прави това. Някои смятат, че лалетата и зюмбюлите трябва да се изваждат всяка година, но други държат на мнението си, че това трябва да става през 2-3 години. Нарцисите и цветята с по-дребни луковички може да останат на едно място поне 4-5 години, докато наистина не им стане тясно и почвата около тях не се изтощи напълно, в резултат на което цветовете им ще почнат да издребняват.
Не забравяйте да подрязвате прецъфтелите цветове на розите и хортензиите. Храстовидните и парковите рози сега залагат пъпки за цъфтежа си в края на лятото, докато чайните сортове продължават да ни радват с цветовете си, макар и не така обилно, както в началото.