През юли развитието на земеделските култури ще протича при близки до нормата топлинни условия. Определящ фактор за вегетацията на пролетните култури през най-топлия месец от годината ще бъдат почвените влагозапаси. Продължителното засушаване преди началото на лятото постави под въпрос оцеляването на част от пролетните култури в Източна и на места в Южна България.
В началото на юли в полските райони на страната ще се наблюдават съществени различия в нивата на почвените влагозапаси, следствие от неравномерно разпределените валежи през втората половина на юни. В Източна България падналите валежи са значително по-малко, на места под 10-15/м2, и там нивото на влагозапасите в 50 и 100-сантиметровия почвен слой при пролетниците в началото на месеца ще бъде незадоволително.
Валежите през юли, по климатични норми за полските райони с около 30-40% по-малко от тези през юни, ще бъдат недостатъчни да обезпечат високото водопотребление на голяма част от пролетните култури, встъпили в репродуктивен етап от развитието си. На много места през второто десетдневие на месеца ще се налага прилагане на подходящ поливен режим, с повишени норми в източните райони на страната.
През юли при царевицата в зависимост от ранозрелостта и ще се наблюдават различни фази. През първото десетдневие при средноранните хибриди ще протича “изметляване” и “цъфтеж” на метлицата. В края на второто - началото на третото десетдневие при ранните хибриди царевица ще се наблюдава начало на фаза млечна зрелост. През междуфазния период изметляване - млечна зрелост при недостиг на влага, особено по време на наливане на зърното, добивите от царевица ще бъдат незадоволителни. През юли при слънчогледа ще протича цъфтеж, оплождане и наливане на семената, при памука – бутонизация и цъфтеж. През третото десетдневие на месеца фасула в полските райони на страната ще встъпи масово във фаза узряване. През най-топлите и сухи периоди от юли, характерните за месеца високи максимални температури от порядъка на 35-36оС, временно ще нарушават нормалния ход на физиологичните процеси при зеленчуковите култури, а при ниска атмосферна влажност - и цъфтежа и оплождането при слънчогледа и по-късните хибриди царевица.
През месеца развитието на овощните култури, незасегнати от юнските градушки, ще протича при благоприятни условия. Падналите валежи в края на юни бяха предпоставка за развитието на редица гъбни болести при овошките. През юли при овощните култури не трябва да се подценява растителната защита и срещу второто поколение плодови червеи, които сериозно влошават качеството на плодовата реколта.
До средата на месеца в по-голямата част от страната условията ще позволяват приключването на най-важното за сезона мероприятие – жътвата на пшеницата.