Каляската на Пепеляшка


Каляската на Пепеляшка
Тиквата – световен рекордьор е отгледана в САЩ през 2007 г. и тежи 766 кила
03 Юли 2009, Петък


Тиквата е шампион по съдържание на желязо и притежава забележителни лечебни свойства. В САЩ отглеждането на тикви-гиганти се е превърнало в спорт.

Всички помним от детството си приказката на Шарл Перо за Пепеляшка, в която добрата фея превръща една огромна тиква в каляска. Най-вероятно причината сладкодумният разказвач да избере именно тиквата за осигуряването на транспортно средство, с което героинята да отиде на бала, е това, че тя е най-големият плод от всички съществуващи на земята.


Автор: Дина Харизанова

Това е и едно от най-древните ядливи растения. Тя е отглеждана още в Древния Египет, Гърция и Рим, където от нея са изработвали съдове за вода и вино.
Тиквата е известна и със своите лечебни свойства, с които превъзхожда много други плодове и зелечуци. Освен често срещаните витамини С, В1, В2, В5, В6, Е, РР, в нея се среща и редкият витамин Т, отговарящ за ускоряването на метаболизма. Каротинът в тиквата е пет пъти повече, отколкото в морковите, затова офталмолозите я препоръчват на хора с проблеми в зрението. По съдържание на желязо оранжевата тиква може да бъде наречена шампион и затова е добре страдащите от анемия да похапват повече от нея. Тя е много подходяща за диетичното хранене и е добре да бъде включвана в менюто на хората с бъбречни, стомашни и сърдечно-съдови заболявания, както и с високо кръвно. Тъй като нормализира обмяната на веществата и изчиства шлаките в организма, се явява прекрасно средство за отслабване. Нейните семена също са много полезни. Те са старо и изпитано средство против глисти. Ако мъжете ежедневно изяждат по 20-30 броя от тях, ще се избавят от заболявания на простатата.
Но да се върнем на каляската на Пепеляшка. Дали вдъхновени от тази приказна метаморфоза, или от неизкоренимата си грандомания, в САЩ и донякъде в Канада масово се практикува един вид спорт – отглеждането на гигантски тикви. Постигнатият засега световен рекорд е тиква с тегло 766 кг. За сведение – рекордът сред българските тикви е едва 270 кг., а средното тегло на масово отглежданите Душко-Добродушкови мечти е 4-8 кг. Как тогава градинарите зад океана успяват да отгледат такива огромни дебеланки?
Преди всичко върху големината на тиквите оказват влияние три основни фактора – семената, климатът и почвата. Семена за тикви-рекордьори в България не се продават. Иначе номер едно сред сортовете с голям потенциал е "Атлантическият гигант на Дил". Що се отнася до климата – най-големите тикви се раждат по места, където температурите през лятото рядко надхвърлят 30 - 32°. При по-високи температури, дори почвата да е достатъчно влажна, огромните листа на растението ще изпаряват много повече вода, отколкото корените му ще могат да набавят, което ще спре развитието на растението. Това може да се преодолее или като листата редовно се оросяват привечер, или чрез частично засенчване. У нас има райони, които са с подходящ климат за отглеждане на «състезателни» тикви, като най-обещаващи са по-високите места. За съжаление често там почвите са неподходящи, а подобряването им изисква доста време, труд и средства.
Минималната площ, на която комфортно ще се развива едно тиквено растение е поне 25-30 кв. м., но по-добре е то да се шири на около 100 кв. м. Почвата, на която се отглежда растението, трябва да е обилно наторена. Средното съдържание на органично вещество в почвите, на които се раждат наистина големи тикви, се движи от 8 % до 15-20 %, докато в обикновените (неторени) почви у нас то е средно от 2 % до 4 %. В Америка предварително се внасят огромни количества говежда тор и компостирани растителни отпадъци, за да се подобри почвата. Става дума за 4-8 тона полуразложен оборски тор на 100 кв. м. От особена важност е този тор добре да се закопае поне на 30-40 см. дълбочина. И още нещо – изкуствените торове не са подходящи за тази цел.
За да постигнете максимален резултат от вашите растения, абсолютно задължително е да ги поливате достатъчно. С настъпването на летните жеги и суши, поливките трябва да са значителни, с около 25-35 л. на кв.м. седмично.


От тези тикви Шарл Перо би създал цял автопарк от каляски Новите сортове готварски тиквички са много атрактивни и вкусни

В категории: Съвети за земеделието

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки