Тези пищни палми край оградата растат в центъра на Бургас
07 Август 2009, Петък
Студоустойчивите палми от рода трахикарпус с успех може да се отглеждат целогодишно на открито в дворовете по Черноморието В центъра на Бургас, в непоследствена близост до Природо-математическата и френската гимназии, в малкото дворче на сегашното кафене „Бонито” извисяват ръст няколко достолепни палми.
Автор: Дина Харизанова
Чудо голямо! – ще кажете. Вече из целия град има пръснати качета с палми, които внасят още повече колорит в облика му на екзотично курортно населено място. Работата е там, че споменатите по-горе представители на тропика растат... засадени в земята вече няколко години и зиме, и лете. Но няма нищо за чудене – въпросните растения са от най-студоустойчивите представители на семейство „Палмови” - Trachycarpus fortunei. Едва ли ще се намери друга палма, която толкова добре да издържа на студените български зими, колкото и меки да са те покрай морето. Тя може да понесе мразове до -18°С и по тази причина широко се култивира по целия свят и е една от най-популярните паркови палми в Европа. При положение, че климатът край нашето Черноморие е изключително благоприятен за отглеждането й на открито, е твърде жалко, че все още е толкова непопулярна тук. С изключение на няколко единично отглеждани растения, масово се използват за озеленяване саксийни видове, които зимата трябва да бъдат прибирани на закрито. Може би затова крайморският ни град традиционно губи очарованието си през студените дни.
Името на този род палми произлиза от гръцките думи «trachys» - груб, твърд и «karpos» - плод. Тяхната родина са субтропичните зони на Бирма, Китай и Япония, където естественото им местообитание са планинските гори. Там те достигат до 12 метра височина и вмогат да бъдат видяни дори на Хималаите. Стволовете им са гъсто покрити с остатъци от дръжките на отмрелите листа и стърчащи влакна, от които в Китай, например, се произвежда пълнеж за матраци, въжета и груби тъкани.
Цъфтежът на трахикарпуса е през май, но започва едва 12-15 години след засаждането. Цветовете й са жълти, много ароматни и събрани в едри съцветия. Продовете узряват през зимата и може близо една година да се задържат на растенията, така че не е необичайна гледка да се видят едновременно на една палма и зелени, и узрели плодове. В първата година от посяването на семената от земята се показват само 1-2 тесни тънки листенца, в които трудно може да се разпознаят бъдещите ветрилообразни листа на възрастното растение. Чак на втората-третата година започват да се появяват по-разперени листа, но едва на 6-8 година израстват истински голаме ветрилообразни листа. Както може би се досетихте, размножаването й става единствено със семена. Те прорастват в продължение на 1-2 месеца. Най-добре е да бъдат засявани през януари-февруари. Завъдените по този начин палмички нарастват сравнително бързо, като растежът им се засилва особено много след петата година.
Като типично субтропично растение, трахикарпусът обича много слънчева светлина и обилно поливане, но успешно понася и засенчване. Иначе не е взискателна към почвата, макар да предпочита по-песъчливи субстракти.
Разбира се, такава палма може да отгледате и в саксия, в която на всяка цена трябва да предвидите много добър дренаж, поне на 1/3 от височината на съда. Но ще трябва да поливате доста по-често и през зимата да й намерите място в хладно помещение.
Желателно е в първите три години от живота на растението наистина да бъде отглеждано по този начин, преди да бъде засято на постоянно място в градината. Това се прави с цел да се предотврати измръзването на все още крехките и неаклиматизирани новопоникнали растенийца. По-нетърпеливите любители на екзотиката във флората може да се сдобият с три и повече годишни студоустойчиви палмички-трахикарпуси от градинските разсадници в Слънчев бряг и Бургас. С повече грижи, внимание и търпение само след няколко години и вашият двор ще може да се гордее с нетрадиционен, но екзотичен вид и несъмнено ще привлича погледите на съседите и случайните минувачи край дома ви.