Не пестете водата в края на лятото


Не пестете водата в края на лятото
В горещините лозите трябва да се поливат обилно, за да се налеят гроздовете им
08 Август 2009, Събота


Август е последният месец от лятото. Насажденията в градината масово зреят. Основната работа в нея през този месец е събирането на урожая, подготовката за неговото съхранение и поддържането на достатъчно почвена влажност.




Овошките
Ако в градината под дърветата расте трева, вече е време да прекратите косенето й. Може да прищипете върховете на силнорастящите леторасли на младите плодни дръвчета. Повредените от гъсеници и червеи ябълки и круши продължават да падат на земята. За това може да спомогнат и по-силните ветрове. Събирайте редовно опадалите плодове. Не ги оставяйте да се въргалят по земята в овощната градина, защото стават развъдник на много болести и неприятели. След като се почистят добре, те може да бъдат преработени на компоти, да бъдат изсушени или от тях да се произведе хубав ябълков или плодов оцет.
През този месец дърветата залагат цветните си пъпки за следващата година, защота непременно трябва да се поливат в по-сухо време.
През август все още имате възможност да присаждате на спяща пъпка. Време е да приключите с летните резитби на прасковите и кайсиите, както и на младите фиданки.

Зеленчуците

В зеленчуковата градина продължава борбата с плевелите, вредителите и болестите. Не пестете водата и поне два пъти седмично поливайте зеленчуците.
Проредете засадените през юли моркови. Ако оставите насажденията гъсти, кореноплодите ще останат дребни. Разстоянието между растенията трябва да е поне 5-6 см.
Наземните части на прибраните вече ранни картофи трябва да бъдат унищожени или изгорени, за да сте сигурни, че няма да пренесат различни зарази.
В началото на месеца продължава засаждането на семената на репички и салати за есенно производство.

Цветята
През август балконите и дворовете потъват в цвят. Много от цветята обаче клюмват и изглеждат омърлушени под жарките лъчи на слънцето. Поливайте ги ежедневно в хладните часове на деня, за да имат свеж и красив вид. Непрекъснато премахвайте прецъфтелите, за да се радвате на нови цветове. Намалете поливките единствено на коледничето, за да му помогнете да образува нови пъпки за зимата.

Гроздето
Гроздовите зърна в лозовите масиви и асмите усилено се наливат през този месец. За да берете едри чепки през есента, сега обилно наполейте  всяка лозина. Следете за появата на болести и третирайте навреме растенията срещу тях.


Събирайте редовно опадалите по земята плодове. От тях може да приготвите превъзходен домашен оцет

В категории: Съвети за земеделието

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки