Време е да засадим нови ягоди


Време е да засадим нови ягоди
Уплътнете хубаво с ръце пръста около всеки корен
22 Август 2009, Събота


Втората половина на август е най-доброто време за създаването на нови ягодови насаждения. Това трябва да стане не по-късно от първата половина на септември, иначе растенията няма да успеят да се вкоренят добре до настъпването на зимните мразове.

Автор: Дина Харизанова

Разсадът се засажда на разстояние 60-65 см между редовете и на 30 см между растенията. При по-гъст разсад има опасност в по-влажните години ягодите да загният. В ямката, в която ще се засажда всеки корен, се поставя по една чаена лъжичка суперфосфат и дървесна пепел, като всичко това се размесва добре и се покрива с малко почва. Пепелта може да бъде разпръсната и върху терена в норма 150 г на 1 м2. Всяко гнездо се полива както преди, така и след засаждането на растението в него.
За посадъчен материал най-често се използват добре развити ластуни, които са събрани от добре поддържан участък със стари ягодови насаждения, който не е поразен от бели и червени листни петна, коренови хоботници, ягодова нематода, ягодов акар, вирусни болести и др. При наличие на ягодов акар или ягодова нематода разсада се обеззаразява (потапя се 10-15 минути в топла вода с температура 45оС).  Растенията трябва да имат добре развити листа и мощна коренова система.  Използвайте ластуни от силни растения, които са се отличили с висока продуктивност. Би трябвало предварително да сте ги набелязали още при събирането на урожая.
Важно условие при засаждането е да не допускате изсушаване на растенията. Преди засаждането им трябва във всяко гнездо да се налее не по-малко от половин литър вода. Така корените по-лесно и по-дълбоко ще се разположат в почвата. След засаждането не е необходимо да се полива, тъй като това често води до загниване на корените. Докато засадените в предварително добре напоена почва се прихващат 100 %. С едната ръка поставете разсада в гнездото така, че „сърцето” на растението да е на нивото на почвената повърхност. С другата ръка подредете корените, така че да не са подгънати и плътно ги притиснете с почва. В никакъв случай не допускайте засипването на сърцевината на разсада с почва, защото такива растения ще изостават в растежа си и в крайна сметка ще загинат. Внимавайте и да не се окаже, че растението е засадено твърде високо или че корените му са се оголили. След като коригирате евентуалните допуснати грешки при засаждането и се убедите, че всичко е направено както трябва, мулчирайте почвата около новозасадените ягоди с торф или суха почва, за да не се изпарява влагата. Ако спазите тези правила, дори и в най-големите августовски суши няма да е необходимо да поливате разсада. След една седмица проверете дали растенията са се прихванали и ако установите, че някои от тях са загинали, своевременно ги подсадете. Препоръчва се тогава да се направи и втората поливка.


засаждане на ягоди: а – правилно, б – прекалено дълбоко, в – прекалено високо, корените остават оголени


В категории: Съвети за земеделието

2
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
2
Тони
04.08.2013 11:03:49
1
3
В тазе статия пише ,че засаждането става втората половина на август до средата на септемвре а в следващата статия - засаждането га дават октомври? Как да разбирам

1
Ягодка
17.03.2010 17:44:30
0
0
Безценно, благодаря! [bouncing]
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки