Преди 70 години В земите около Бургас от векове се е отглеждали грозде. Съвсем резонно е в старите вестници да намерим по това време на годината информация, свързана с лозарството в района.
Така в броя от 28 август 1939 г. на в. „Вечерна бургаска поща” четем:
„На пазара е пуснато грозде и от бургаските лозя. Гроздето в лозята на бургаския район тази година е много добро. Очаква се да даде добър процент захарност”.
Научаваме още, че:
„На германския пазар гроздето „Булгар” ще се продава по 3 марки франко германската граница. В български левове това значи 9,75 лв. за килограм”.
В същия брой се натъкваме обаче на една твърде нелицеприятна новина:
„На рибната борса се строи един клозет, който е на челно място. Гражданите недоумяват, как е възможно да бъде поставен на такова място”.
Впрочем, подобна практика не е изкоренена на места и до днес.
От рубриката „Произшествия” в броя на вестника от 29 август с.г. разбираме, че и преди 70 години често са ставали трудови и битови злополуки:
„В ямболските керамични фабрики е паднало едно желязо върху главата на работничката Нена Иванова, на 24 години и й строшило главата. Положението й е тежко”.
„Ивана М. Георгиева от с. Тръстиково взела да си играе с пистолета на мъжа си, който изгърмява и я наранява в челото. Животът й е в опасност”.
„Камионът № 145, каран от шофьора Димитър Дамиянов е бил обърнат по шосето Малко Търново-Бургас. Ранени са 6 души работници. Загубата е към 50 000 лв”.
Освен гроздобера, по това време започва и есенния риболовен сезон в открито море, който тържествено е открит в Созопол от трудовата риболовна задруга.
„След отслужения водосвет аламаните са били пуснати в морето за рибуване... Необходимите аламани и мрежи задруга е получила от съединените риболовни кооперации, пред които е поела задължение постепенно да го изплати. Наловената риба от задругата ще се продава в Бургас чрез съединените кооперации”.
Тази информация излиза на 1 септември 1939 г. и е разположена под статията „СССР ратифицира пакта за ненападение с Германия” и дописката „Голямата реч на Молотов”, следвана от подзаглавията: „Англия и Франция са се стремяли да предизвикат война между Германия и СССР. Нека сега Англия сама се бие, щом обичай войната. Исторически завой в политическия живот на Европа. Целият свят следи германо-съветския пакт”.
Всички знаем обаче какво се случва на същия ден – Германските войски нападат Полша, а след две години – на 22 юни 1941 г., Германия връхлита и Съветския съюз. Но засега вестникът отразява само разтревожено, че „Средиземно море пусто”:
„Италианските вестници отбелязват, че сега Средиземно море е пусто. Тук там се вижда някой случаен норвежки или шведски параход, но и те не спират както по-рано на всяко пристанище”.
Прегледът на стария печат е изготвен с любезното съдействие на Регионална библиотека „П. Яворов” – Бургас