Гроздобер, риболов и опустяло Средиземно море


01 Септември 2009, Вторник


Преди 70 години
В земите около Бургас от векове се е отглеждали грозде. Съвсем резонно е в старите вестници да намерим по това време на годината информация, свързана с лозарството в района.



Така в броя от 28 август 1939 г. на в. „Вечерна бургаска поща” четем:
„На пазара е пуснато грозде и от бургаските лозя. Гроздето в лозята на бургаския район тази година е много добро. Очаква се да даде добър процент захарност”.
Научаваме още, че:
„На германския пазар гроздето „Булгар” ще се продава по 3 марки франко германската граница. В български левове това значи 9,75 лв. за килограм”.
В същия брой се натъкваме обаче на една твърде нелицеприятна новина:
„На рибната борса се строи един клозет, който е на челно място. Гражданите недоумяват, как е възможно да бъде поставен на такова място”.
Впрочем, подобна практика не е изкоренена на места и до днес.
От рубриката „Произшествия” в броя на вестника от 29 август с.г. разбираме, че и преди 70 години често са ставали трудови и битови злополуки:
„В ямболските керамични фабрики е паднало едно желязо върху главата на работничката Нена Иванова, на 24 години и й строшило главата. Положението й е тежко”.
„Ивана М. Георгиева от с. Тръстиково взела да си играе с пистолета на мъжа си, който изгърмява и я наранява в челото. Животът й е в опасност”.
„Камионът № 145, каран от шофьора Димитър Дамиянов е бил обърнат по шосето Малко Търново-Бургас. Ранени са 6 души работници. Загубата е към 50 000 лв”.
Освен гроздобера, по това време започва и есенния риболовен сезон в открито море, който тържествено е открит в Созопол от трудовата риболовна задруга.
„След отслужения водосвет аламаните са били пуснати в морето за рибуване... Необходимите аламани и мрежи задруга е получила от съединените риболовни кооперации, пред които е поела задължение постепенно да го изплати. Наловената риба от задругата ще се продава в Бургас чрез съединените кооперации”.
Тази информация излиза на 1 септември 1939 г. и е разположена под статията „СССР ратифицира пакта за ненападение с Германия” и дописката „Голямата реч на Молотов”, следвана от подзаглавията: „Англия и Франция са се стремяли да предизвикат война между Германия и СССР. Нека сега Англия сама се бие, щом обичай войната. Исторически завой в политическия живот на Европа. Целият свят следи германо-съветския пакт”.
Всички знаем обаче какво се случва на същия ден – Германските войски нападат Полша, а след две години – на 22 юни 1941 г., Германия връхлита и Съветския съюз. Но засега вестникът отразява само разтревожено, че „Средиземно море пусто”:
„Италианските вестници отбелязват, че сега Средиземно море е пусто. Тук там се вижда някой случаен норвежки или шведски параход, но и те не спират както по-рано на всяко пристанище”.

Прегледът на стария печат е изготвен с любезното съдействие на Регионална библиотека „П. Яворов” –  Бургас


В категории: История

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки