брането на узрели плодове трябва да става внимателно, за да увеличим срока им на съхранение
02 Септември 2009, Сряда
Вече навлизаме в първия есенен месец, но предстоящото топло циганско лято ще отложи за малко наближаващата прохлада и застудяване.
Овошките Масово зреят ябълките и крушите. Плодовете им са готови за бране, когато при повдигането им настрани, те лесно се отделят от дървото. Късайте ги внимателно, това ще увеличи тяхната трайност. Крушите са особено чувствителни към натъртване и това влошава качеството им. При брането плодовете не трябва да се хвърлят в щайгата или кошницата, в която ги събирате, а да се поставят там внимателно с ръка. Постарайте се да определите точно времето за обирането на семковите плодове. Обраните по-рано фрукти завяхват по-бързо, но ако закъснеете с беритбата, трайността им намаляват и плодовете добиват брашняна консистенция.
Зеленчуците Приберете краставиците, които сте оставили за семе. Трябва да направите това преди да започнат да загниват. Те трябва да са добре узрели, но все още твърди. Оставете плода на сухо място, докато омекне, семената ще доузреят в него. Чак тогава извадете семената, измийте ги добре и ги изсушете. Най-качествени семена се получават от средната част на краставицата.
Време е да помислите за отглеждането на разсад за зимните салати и марули. Добре е да засеете семената на два етапа с разлика от около две седмици, с оглед на това, ако септември се окаже топъл и разсадът ви прорасне прекалено много, да използвате за разсаждане по-късно засетия разсад.
Цветята Вече може да засадите луковиците на прецъфтелите през юни и юли лилиуми. Дълбочината на засаждането трябва да бъде 3-4 пъти по-голяма от височината на луковиците. Може да пристъпите и към засаждането на нарцисите, като наредите луковиците на 10-15 см една от друга. Ако ще садите и зюмбюли, внимавайте да не повредите венеца от корени на дъното на луковицата.