Консултация


Консултация
30 Септември 2009, Сряда


Орехът ми съхне
«Здравейте, В двора ми расте огромно орехово дърво.



Плодовете му са едри, вкусни, без усилие се чупят, а ядката се отделя лесно. От години пълня чували с тях. Но ето че тази година ме изненада неприятно съхнене на младите тънки клонки, по листата на дървото се появиха петна, короната му се разреди и стана много рехава, а самите плодове останаха дребни. Питах тук и там каква болест го е налегнала, но всички повдигат рамене. Вие сте последната ми надежда да разбера какво се случва с любимия ми орех. Изпращам и снимка на болното дърво».
Иван Димов, с. Твърдица, общ. Бургас

За да помогнем на нашия читател, се обърнахме към Д-р Стефан Гандев, доктор по овощарство и научен сътрудник в Института по овощарство в Пловдив. Той е един от водещите специалисти у нас в областта на растежа, плододаването, размножаването и селекцията на ореха. Специализирал е „Системи за формиране и резитба” в Белгия и „Размножаване на ореха” в Италия. Ето какво ни отговори той:

„Вашият читател е описал различни заболявания, но загиването на дървото вероятно се дължи на почвен патоген – Фузариум. Болеста се развива в почвата и прониква в дървото по системен път (през кореновата система). Болеста причинява запушване на проводящите цеви, в резултат на което отделни клони засъхват. Борбата се води с Алиет 0,2%, като с него се полива почвата. Количеството на разтвора трябва да е такова, че да навлажни целия коренообитаем почвен слой около засегнатото дърво. За съжаление третирането с препарата не е достатъчно ефективно и само ще отложи във времето загиването на дървото».


В категории: Съвети за земеделието

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки