Орехът ми съхне «Здравейте, В двора ми расте огромно орехово дърво.
Плодовете му са едри, вкусни, без усилие се чупят, а ядката се отделя лесно. От години пълня чували с тях. Но ето че тази година ме изненада неприятно съхнене на младите тънки клонки, по листата на дървото се появиха петна, короната му се разреди и стана много рехава, а самите плодове останаха дребни. Питах тук и там каква болест го е налегнала, но всички повдигат рамене. Вие сте последната ми надежда да разбера какво се случва с любимия ми орех. Изпращам и снимка на болното дърво».
Иван Димов, с. Твърдица, общ. Бургас
За да помогнем на нашия читател, се обърнахме към Д-р Стефан Гандев, доктор по овощарство и научен сътрудник в Института по овощарство в Пловдив. Той е един от водещите специалисти у нас в областта на растежа, плододаването, размножаването и селекцията на ореха. Специализирал е „Системи за формиране и резитба” в Белгия и „Размножаване на ореха” в Италия. Ето какво ни отговори той:
„Вашият читател е описал различни заболявания, но загиването на дървото вероятно се дължи на почвен патоген – Фузариум. Болеста се развива в почвата и прониква в дървото по системен път (през кореновата система). Болеста причинява запушване на проводящите цеви, в резултат на което отделни клони засъхват. Борбата се води с Алиет 0,2%, като с него се полива почвата. Количеството на разтвора трябва да е такова, че да навлажни целия коренообитаем почвен слой около засегнатото дърво. За съжаление третирането с препарата не е достатъчно ефективно и само ще отложи във времето загиването на дървото».