В градината – с лопата и... кокошки


В градината – с лопата и... кокошки
Риголването е уморителна процедура, но е и една възможност да проявим повече физическа активност
05 Октомври 2009, Понеделник


Риголването не е проста работа – буците трябва да останат едри

Автор: Диана Харизанова

При обръщането на почвата през есента, не раздробявайте получените едри буци


През настъпващия октомври повечето дейности в градината са свързани с освобождаването на площите от приключилите вегетацията си култури и прекопаване на почвата. Мнозина смятат, че риголването е проста работа. Но и тя, както всички останали агрокултурни мероприятия, си има своите тънкости. В последните години земеделските стопани масово използват мотокултиватори за целта. Те действително силно облекчават тежката задача по обръщането на градината, въпреки че основното им предназначение е обработка на вече прекопана почва с цел предотвратяването на образуването на кора и унищожаване на поникналите плевели. С фрезоването обаче грижите по подготовката на почвата за следващата плодоносна година не се изчерпват.

Домашните пернати може да влязат в ролята на санитари

И при копането на ръка с права лопата, и при култивирането с моторна фреза през есента е важно пръстта да не се надробява наситно. Буците трябва да се оставят едри. Това има за цел да улесни проникването на студа и зимните валежи дълбоко в почвата. Когато дъждовната или снежната вода замръзнат, отделните почвени частици се раздробяват и почвата се натрошава на по-ситни фрагменти. Така в края на зимата тя е пръхкава и по-лесна за обработване.
Добре е след риголването да разхвърляте по цялата обработена повърхност пресен оборски тор или компост. Ако има откъде да се снабдите с костно или рибено брашно, може без колебание да използвате и тях за подобряване на почвеното плодородие.
Добри помощници в почистването на пръстта от телени червеи и други гадини, които зимуват в нея, са кокошките. Ако отглеждате такива, може да ги пуснете да се навъртат около вас, докато риголвате. Те ще изкълват всичко, което мърда в почвата, макар че от тяхното старание може да пострадат и полезните дъждовни червеи. Докато търсят храна, тези гадини прокопават множество миниатюрни тунелчета в пръстта без да  закачат корените или другите части на растенията.

Дъждовните червеи прокопават множество тунелчета в почвата и така подобряват нейното аериране

По този начин кислородът от въздуха насища почвата и лесно стига до растенията. Ако във вашата градина има много дъждовни червеи, значи почвата в нея е много богата на хумус и обратното – липсата на дъждовниците говори, че тя е слабо плодородна.


В категории: Съвети за земеделието

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки