Преди 50 години По това време на годината преди половин век основният акцент на отразяваните в пресата събития е фокусиран в областта на строителството.
В брой си от 16 октомври 1959 г. в. „Черноморски фронт” алармира: „Един важен обект изостава”:
„От началото на месец март т.г. в местността Босна започна строителството на електрическата подстанция, която ще трябва да снабдява медните мини в Странджа с електрическа енергия. Със специално постановление той бе обявен за обект от национален мащаб и трябваше да бъде завършен до края на септември. Поради слаба организация в работата, недобрия контрол и ненавременната помощ от страна на окръжната строителна организация, строежът е изостанал застрашително”.
На следващия ден вестникът отделя внимание на един „Безстопанствен път”:
„Приятно е на човек да пътува с рейс по шосето от Бургас за Грудово, но отбие ли се от разклона за с. Черни връх, косата му настръхва – толкова развален е пътят... Жителите на с. Черни връх предлагат: камионите на клон „Върли бряг”, които всеки ден ходят десетки пъти празни за руда от рудник „Червено знаме”, да пренасят камъни, селото да даде работна ръка, а окръжно пътно управление – машините! Така със съвсем малко средства и труд шосето ще бъде поправено”.
Види се тогава хората са търсили рационални решения на проблемите. Но докато някои само са се вайкали как строителството на важни обекти се бави, други са давали идеи как с дружни усилия да запълнят дупките по пътищата, трети просто са действали, както разбираме от броя от 21 октомври:
„Трудещите се от с. Каблешково решиха със собствени сили – доброволен труд и средства от самооблагането – да направят трети етаж на народното основно училище в селото”.
Преди 70 години Усилно е било строителството и през 1939 г. От броя на в. „Вечерна бургаска поща” с дата 17 октомври разбираме, че:
„Тази година в областта са били построени около 35 нови училища. Комисии са започнали приемането на новите постройки”.
Но все пак една голяма част от нашия регион е разположена край морския бряг, така че съвсем резонно не са подминати и новините за това какъв е бил уловът на паламуд в онези времена:
„От няколко дни по цялото крайбрежие е започнал усилен риболов на паламуд. Само завчера и вчера на рибната борса са пуснати за продан повече от 100 000 чифта паламуд. Това е първият голям улов на паламуд през тазесенния риболовен сезон”
От същия брой става ясно, че освен много риба, преди 70 години сме дали на света и много... кашкавал:
„Завчера с параход „Абация” – италиански, за Америка бидоха натоварени 2300 кгр. кашкавал. С параход „Балкан” за Палестина се изнесоха 7064 кгр. също кашкавал”.
Ще завършим с едно съобщение, публикувано на 21 октомври 1939 г., което ни дава представа за честността и морала на тогавашните ни предци:
„Кафеджията при бургаските минерални бани г. Любен Димитров е намерил в кафенето си една банкнота от 500 лв. Собственикът й да се яви и си я получи”.
Прегледът на стария печат е изготвен с любезното съдействие на Регионална библиотека „П. Яворов” – Бургас