Селското хоро на мегдана в добрите стари времена понякога е ставало арена на екшън
06 Ноември 2009, Петък
Преди 50 години Статията „Евтино, практично и вкусно”, публикувана във в. „Черноморски фронт” на 6 ноември 1959 г., ни запознава с продукцията, която Държавна консервна фабрика „Ягода” в Ямбол е произвеждала преди половин век.
Акцентът е поставен върху тогавашните родни предшественици на днешните вносни супи „Маги” и “Галина бланка”:
„Сухоконцентрираните супи, приготвени апетитно и сложени в художествена опаковка, намериха добър прием на нашия пазар... Ползуването на сухо приготвени концентрирани супи пести много време на домакините и задоволява вкуса на потребителите”.
Не така пестеливи са били някои земеделски стопани, както става ясно от една друга дописка.
„Да не оставим нито едно зърно неприбрано!” – такъв лозунг може да се прочете във всяко наше село... На 29 октомври на спирката за с. Присад чакахме рейса от Вършило за Бургас. По едно време по шосето от обратната страна се зададе камион, който непрекъснато спираше и шофьорът слизаше от колата... Когато се приближи към нас и фаровете му осветиха шосето, разбрахме причината за честите му спирания – по пътя, почти на всяка крачка се жълтееха разпилени едри кочани царевица. Шофьорът продължи пътя си и до с. Зидарово сигурно е събрал твърде голямо количество мамули, изпаднали от колите на някои нехайни каруцари от зидаровското кооперативно стопанство”.
Точно в деня, в който се чества 42-годишнината от Великата октомврийска социалистическа революция – 7 ноември, покрай хилядите дитирамби, залели страниците на печата във възхвала на Великия октомври, е намерила място и една кратка дописка за това, че:
„В навечерието на великия празник, в салона на читалището в с. Люляково, се състоя скромно тържество, посветено на радостно събитие – за пръв път електрически крушки светнаха и в това балканско село... Люляковци до късно през нощта, на светлината на електрическите крушки, се веселиха и играха хора”.
В специална кореспонденция за в. „Черноморски фронт” от 11 ноември с. г., озаглавена „Да ни е честита нашата родна телевизия”, се цитира главния директор на Българската телевизия Борислав Петров, който твърди, че:
„няма да мине много време и предаванията на родната телевизия ще станат достояние и на бургаското гражданство, а дотогава той сърдечно кани бургазлии по-често да идват в София и следят нейните програми, в които ще бъдат включени и репортажи от Бургас”.
Преди 70 години
Тъй като през 1939 г. още е нямало телевизия, а и дори идея за нея, хората са се забавлявали с хора и ръченици по най-различни поводи. Ако някой мисли, че това забавление е твърде скучно и еднообразно, много греши. Че хорото може да стане арена на екшън изпълнения, научаваме от дописка във в. „Вечерна бургаска поща” от 10 ноември 1939 г.:
„Завчера на Димитровден в с. Тагарево, средецко, имало голямо хоро по случай традиционния селски празник. Между младежите произлязло скарване кой да води хорото. Младият Георги Бурдов, 18 г., извадил нож и не отстъпвал на никой да се хване пред него. Станало сборичкване, при което Бурдов наранил на няколко места съселянина си Петър Иванов, 18 г. от същото село”.
В града Бургас обаче забавленията са били други, за което индиректно добиваме представа от следната информация:
„Миналата нощ органите на бургаската полиция предприеха хайка срещу леките жени в града. Задържани са около 20 жени с леко поведение, които ще бъдат въдворени на местожителство”.
В рубрика „Новини отвсякъде” откриваме нещо любопитно, от което разбираме колко динамично са се изменяли контурите на европейските държави през 1939 г. и как Съединените щати са вдигнали ръце от тези гранични метаморфози:
„От известно време насам границите на Европа се променят бързо и непрекъснато. Всеки няколко месеци, а напоследък всеки месец, дори всяка неделя, ножиците на събитията прекрояват картата на Европа. При това положение, министърът на народното просвещение във Вашингтон е издал декрет, с който се забранява отпечатването на карти на Европа. Държавната печатница не била в положение да следва развоя на политическите събития в Европа. А най-важното – такова било мнението на министъра – с тия постоянни промени се обърквали главите на нещастните ученици”.
Коментарът на автора на статията е: „То главите на големите се объркаха, та какво остава за по-малките”.
Прегледът на стария печат е изготвен с любезното съдействие на Регионална библиотека „П. Яворов” – Бургас