Едно от най-изисканите стайни цветя е коледната звезда и макар да иска повече грижи, тя се отплаща щедро за тях с красивите си багри
14 Ноември 2009, Събота
Зеленчуците Ноември е месецът, в който трябва вече да са прибрани всички късни зеленчуци – зеле, праз, моркови, целина, ряпа, алабаш.
Може да оставите само брюкселското зеле, което не се бои от зимата. Освободените площи в градината трябва да се подготвят за пролетните култури, да се наторят и да се обработят.
Овошките Сега е време да варосате стволовете на плодните дръвчета, за да предпазите кората им от напукване, следствие на предстоящите студове. Преди това обаче трябва да се остърже с тъпата страна на ножа мъртвата кора, като отпадъците се съберат внимателно и изгорят, тъй като в тях може да са се загнездили за зимуване най-различни вредители.
Ако искате да разсадите френско или немско бодливо грозде, сега е моментът да си подготвите резници. За целта използвайте само едногодишни издънки. Отрежете от тях пръчки с дължина 12-15 см., като отрезът в долния край направите точно над някоя пъпка, а на горния – над пъпка. Може да размножите храстите и чрез отводи, които напролет, след вкореняването им, извадите и засадите на постоянно място.
Цветята Време е да внесете коледната звезда, която досега е била навън, и да я поставите на южен прозорец. Подхранвайте я редовно и на Коледа ще ви зарадва с обилен цъфтеж.
Изтича последният срок за засаждане на луковичните цветя, които ще зацъфтят напролет в градината.