От Бургас до Варна – само за 4 часа!


30 Ноември 2009, Понеделник


Преди 50 години
Въпреки приближаването на зимата, информациите за вихрещия се преди половин век строителен подем не секват. На 3 декември 1959 г. в. „Черноморски фронт” съобщава:



 „Партийният комитет и ръководството на местната дружба на БЗНС в с. Лъка организира масов трудов ден, в който взеха участие много хора от селото. С извозените 500 куб. м.  камъни беше настлано около 500 м. шосе, което свързва селото с главното шосе”.
Подобен ентусиазъм е демонстриран и на строежа на гимназията в Грудово, където „Учениците от народна смесена гимназия „Васил Коларов” с радост помагат на строителите.... Почистен беше дворът, изкопана беше около 500 куб. м. пръст и извършена беше работа за около 8 500 лв...”

Преди 70 години
В броя на  в. „Вечерна бургаска поща” от 27 ноември 1939 г. е публикувана трогателна кореспонденция за старческия дом в Сливен. В нея авторът ни среща с г-жа Арнаудова, която от 7 години работи в старческия приют в града, обитаван в момента от 17 старци. Тя споделя:
„Аз днес служа без пари. Икономиите от моята заплата отиват за подобрение на храната. С готвачката сме изкърпили и изпрали всички дрехи. Зимнината им приготвям лично аз. Ходя по просия по големите магазини и богати сливенски граждани, но отзивчивостта е много малка...”
От статията научаваме също, че „Старците веднъж на месеца ходят на баня, а два пъти се бръснат”.
На следващия ден попадаме на съобщението, че „Рейса Бургас – Варна се възобновява”:
„О.О. дружество „Вихър” пуща луксозните си омнибуси по късия крайбрежен път Бургас – Варна. Тръгване всяка сутрин 8 ч. агенция Юг, площад Търговски (до общината). Пътуване само 4 часа. Билети за отиване или връщане 100 лв. За учащи 25 % намаление”.

Омнибусът „Бургас – Варна”

Интересно щом пътуването по късия път е траело „само 4 часа”, за колко ли време се е стигало тогава до Варна по дългия път?
От пожълтелите страници научаваме още, че:
„Строежът на новата дига в Мандренското блато продължава. Целта на дигата е да създаде повече паша за добитъка, с оглед да се развие краварството в този край”.
Истината е, че и до днес покрай въпросната дига пасат десетина крави, но едва ли това е била представата на предците ни за развитие на краварството.
И още нещо любопитно „За хлябът и хората”, което намираме в същия брой:
„Старите хора по селата, ако видят как на улицата е хвърлено парче хляб, взимат го, благоговейно го целуват и го поставят някъде високо – грехота е, казват те, да се хвърля. Днес в Германия, ако в съдът за смет намерят хвърлени останки от картофи, собственикът на къщата се глобява с 100 марки, защото тези останки се събират за храна на свинете. Ако се намери хляб – собственикът се изпраща в затвора”.
Ако подобни мерки се прилагаха и днес, сигурно сегашните затвори щяха да са колкото жилищни комплекси.

Прегледът на стария печат е изготвен с любезното съдействие на Регионална библиотека „П. Яворов” –  Бургас


В категории: История

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки