Съветски ястреб убит в Ямбол, в Рудник искат нужник


Съветски ястреб убит в Ямбол, в Рудник искат нужник
Радиоапарат Loewe Opta, модел от 1939 г.
04 Декември 2009, Петък


Преди 50 години
В странната си рубрика „По следите на непубликуваните писма” в. „Черноморски фронт” в броя си от 9 декември 1959 г. отпечатва следния коментар:



„В края на ноември читателят Т. Д. от с. Рудник в писмо до редакцията се оплака, че в селото им няма обществено отходно място, каквото е крайно необходимо. С писмо № 2453 селският народен съвет ни отговори, че наистина „обществен клозет няма както в с. Рудник, така и в съставните на съвета села. Нуждите налагат занапред да се направи такъв”.
То и след половин век подобни заведения трудно се намират в големите ни градове, та камо ли в малките населени места.
 
Преди 70 години
Със стряскащо заглавие ни заинтригуват страниците на в. „Вечерна бургаска поща” от 5 декември 1939 г. – „Съветски ястреб убит в Ямбол”. В подробностите за кървавото престъпление се съобщава, че:
„Тия дни е убит в Ямбол, в двора на мелницата х.Петров – един ястреб, когато се спуснал да грабне едно пиле. На краката на убития ястреб са намерили пръстени с надпис – СССР – 1938 М.1.”
Дали от този инцидент е произтекъл международен скандал не става ясно, но черната хроника продължава и в броя на вестника от следващия ден, в който от рубриката „Произшествия” разбираме, че:
„Завчера Муталба Мусов, заедно със сина си Муса, 33 г., от с. Соколец, айтоско, отишли на нивата си, като носели и една ловна пушка. Когато закачали пушката на едно дърво, последната изгърмяла и убила сина”.
Но да се отърсим малко от зловещите новини отпреди 70 лета и да отдадем чест на благотворителните прояви, които по това време са били нещо толкова обичайно, колкото днес е прогнозата за времето:
„Зимната помощна акция в Бургас се провежда с голям успех и досега кварталните комисии са събрали над 60 000 лв. На 10 т. м. в казармения район спортните клубове „Черноморец” и „Левски” уреждат благотворителен мач, чистият приход от който ще бъде внесен в общинската каса за подпомагане на бургаските бедни” – четем в броя на същия вестник от 6 декември. С дата 9 декември пък е дописката „Крупно дарение в Сливен”, от която става ясно, че:
„Едно крупно дарение направи за града Сливен сливенският гражданин Димитър Петров Димитров, опълченец на 85 години. Той е починал в София и е оставил завещание от 1 милион и половина на сливенската община с желание да се построи училище в града”.
И ще завършим прегледа на стария печат с една реклама от онова време, която гласи:
„Забраната на баловете и вечеринките не ще почувствате, ако си купите радиоапарат „Опта”...

Прегледът на стария печат е изготвен с любезното съдействие на Регионална библиотека „П. Яворов” –  Бургас


В категории: История

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки