Популярната циклама, която по това време е хит на пазара, е капризно, но и много красиво цвете
13 Декември 2009, Неделя
Ако поемете риска да я отглеждате в дома си и успете, ще се радвате на щедър цъфтеж В цветарските магазини вече се появиха саксии с удивителните красавици – цикламите.
Автор: Дина Харизанова
Много е трудно на човек да устои на тяхното обаяние и да не купи разцъфнал екземпляр, въпреки широко разпространеното мнение, че тези цветя трудно се отглеждат в домашни условия. Като всяко друго твърдение и това съчетава в себе си заблуда. Защото ако правилно се грижите за цикламата, тя ще ви радва с компактните си колоритни цветове много години. А действително грижите за нея не са за пренебрегване, тъй като до запознанството си с вашия дом, китката дълго време е живяла в идеалните условия на оранжериите. Преди обаче да платите за растението, изберете такова, което е здраво, без пожълтели листа и с колкото може повече неотворени пъпки. Проверете и дали излезлите от дренажните дупки на саксията корени не са загнили. За да я адаптирате постепенно към новия й живот вкъщи, я поставете до самото стъкло на прохладен неосветен от слънцето прозорец. Ако имате радиатор под него, осигурете защита на листата и цветовете й от потока сух горещ въздух. Но независимо от вашето старание, опърничавата циклама може да не се примири със сухия климат на жилището ви. Важното е да не се отчайвате, а да се заемете сериозно с опитомяването на капризния й нрав. Имайте предвид, че екземплярите, продавани на цветния пазар, се доставят най-вече от Холандия и са засадени в специален торфен субстракт, удобен за далечното им транспортиране от там, но напълно неподходящ за нормалното и продължително съществуване на растението. Затова е необходимо незабавно да пресадите цветето в нова почва. И тъй като отделянето на торфените влакна от корените е дълъг и упорит процес, по-добре е да направите това в банята, отмивайки торфа със слаба струя вода от чешмата. Използвайте тази процедура, за да отрежете до здрава тъкан наличните загнили коренчета. Преди да я засадите в нормална почва, поставете на дъното на саксията дренаж от натрошени тухли или керамика. Идва ред и на втората стъпка – проверете колко дълбоко е посадена луковицата. Тя трябва да се показва половината или поне 2/3 над почвата.
Освен културния персийски вариетет, съществува и дива циклама, известна още като алпийска теменуга. В горите на Странджа често може да се видят цели туфи от нея
След като всички цветове прецъфтят, трябва да я приготвите за периода на покой, намалявайки поливките. Може обаче вашето цвете да се съпротивлява на това и да продължава да пуска нови листа. Не обръщайте внимание на това й поведение. Пресадете я наново като отделите най-едрите клубени и ги засадите в отделни саксии. Ако решат да зацъфтят наново – оставете ги сами да решат кога най-сетне ще си почиват и ги поставете на хладно място. Ако листата вземат да жълтеят по никое време, значи или температурата е много висока, или сте засушили почвата или саксията е изложена на силно слънце. Имайте предвид, че цикламата се полива с мека престояла вода, която се налива в подложката, като се избягва намокрянето на листната розетка, за да не загние.
Желаем ви успех!
Този коментар за цикламата ми хареса. Отгледал съм десетки хиляди циклами в Оранжерията в кв. Дружба в София и нашите циклами бяха най-добрите в София. Лятно-есенната циклама обича да се "къпе". Но след това трябва да я изпръскате с фунгицид против гниене. Увяхналите цветове и листа рязко /и с лек страничен наклон/ се отстраняват от грудката и след тази операция - отново напръскайте против гниене /топсин, превикур,шампион, сумилекс/. С /чист/ фосфорен тор се третира не повече от два пъти - непосредствено след засаждането и два-три месеца след това за формиране на цветни пъпки.Цикламата се тори много оскъдно. Никога не купувайте вносна циклама /те и търговците вече почти не я продават/ защото е форсирана с торове, стресирана при транспорта и има трърде кратък живот/за цъфтеж пък да не говорим!/. Вносните циклами са големи и издължени с подвити дълги дръжки и характерна обща неустойчивост /люлеене/ на разстението/много често са и в фирмен станиолен джоб, което е абсолютна гаранция за бързото му и фатално разболяване/ .За да установите коя циклама е хубава и отгледана в наши условия натиснете листата и ако усетите една пружинираща лека реакция трябва да знаете че това цвете е здраво и ще живее продължително. Погледнете и заложените пъпки. Цъфналите да са 4-5 броя, а заложените над 10-15 броя.Цветоносите трябва да са събрани в центъра на разстението и симетрично да оформят неговия хабитус. Най-добрите сортове циклама са "Халиос" и "Латиния" на световния френски селекционер МОРЕЛ.