Морковите са основен зеленчук и за ястия, и за салати, затова е добре да имате непрекъснато нови насаждения от тях в градината
15 Декември 2009, Вторник
Освен късната сеитба на някои студоустойчиви зеленчуци, сега е време да подготвим почвата за разсадите на пролетните култури
Автор: Дукена Жолева - Агрометеоролог при НИМХ-БАН
През декември се провежда предзимна сеитба на някои студоустойчиви зеленчукови култури (моркови, спанак, магданоз), с цел получаване на по-ранна продукция. Продукцията от предзимната сеитба на моркови се получава близо месец по-рано в сравнение с тази от пролетната сеитба. Семената на морковите трябва се сеят седмица преди трайното понижение на температурите, за да се изключи възможността да поникнат до началото на зимата. Препоръчва се редова сеитба на бразди през 10-12 см., на дълбочина 1,5-2 см. На по-малки площи сеитбата се извършва разпръснато. Посевната норма за 1 кв. м е 1-1,5 г. Най-mодходящи за морковите са леките, структурните и пропускливи почви – наносни, глинесто-песъкливи, структурни черноземи.
През декември започва подготовката за производство на разсад за ранно производство на зеленчуци. Използването на подходяща торово-почвена смес е от важно значение за отглеждане на качествен зеленчуков разсад. При приготвянето на сместа се използва добре разложен, пресят оборски тор и почва в съотношение 2:1, т.е. 2 части тор и 1 част почва обогатена с 1,2 кг/м2 суперфосфат, 0,6 кг /м2 калиев сулфат и 0,4 кг/м2 амониев нитрат. Сместа трябва да бъде въздухопропусклива, с неутрална реакция (рН 6,5-7), да е добре обеззаразена. За обеззаразяване на торово-почвената смес може да се използва Базамид – гранулат – 250 г/м3. Обеззаразяването на торово-почвената смес се извършва при температура 13-18о С. След третирането сместа се покрива с полиетилен за 15-20 дни, а при откриване се изисква да се разбърка няколкократно много добре.
По зеленчуковите култури източник на редица гъбни и бактерийни болести могат да бъдат необеззаразените зеленчукови семена и инвентар (саксии, сандъчета, почвообработващи инструменти) За обеззаразяване на инвентара може да се използва хлорна вар (2 %) или син камък.
В домашни условия обеззаразяването на семената (краставици, домати, пипер) може да се извърши с 10% разтвор от перхидрол в продължение на 20-25-30 минути (20 минути за краставиците, 25 минути - за доматите и 30 – за пипера), след което семената се промиват с чиста вода и се подсушават.
В началото на декември, преди настъпване на големите зимни студове, трябва да приключи засаждането на овощните дръвчета. Изборът на овощните култури и сортове трябва да е съобразен с почвено-климатичните условия на дадения район и биологичните изисквания на овошките. В райони, с късни пролетни слани и ниски отрицателни температури през зимата, под минус 22оС, не се препоръчва засаждането на раноцъфтящи овощни видове (кайсия, праскова, бадем).