Каквото посееш, това ще береш


Каквото посееш, това ще береш
Някои производители оцветяват семената, които предлагат, за да се предпазят от подмяната им с ментета
23 Март 2010, Вторник


Как да изберем какви семена на купим, за да не останем после разочаровани от получената продукция
Много често любители градинари, а и опитни земеделци, се случва да се оплачат, че уж са купили много хубави семена за отглежданите от тях растения, а или нищо не е пораснало от тях, или това, което се е пръкнало в лехите, няма нищо общо с очаквания резултат.
Често причината за подобни разочарования е в самите нас и по-точно в подвеждането ни по красивите картинки на пакетчетата със семена. Като види някакъв огромен плод или зеленчук на опаковката, всеки се подвежда и на минутата брои парите, представяйки си как ще шашне комшиите с рекордната си продукция.


Автор: Диана Харизанова

Много по-сигурна реколта ще получите обаче, ако заложите на добре познати и изпитани сортове, за които сте убедени, че са родовити и се развиват добре в дворното ви място. Разбира се, не трябва да се ограничавате само с тях. Експериментирайте с някое друго пакетче семена от нов и непознат сорт, но не залагайте на тези опити за основното си производство.
Понякога по-неопитните градинари щом купят семената, старателно ги засяват в земята, но без добре да прочетат до края всичко, което е написано като упътване на пакетчето, а после се оплакват на съседите си, че отново са ги измамили. Но на гърба на опаковките обикновено е дадена много ценна информация, която не трябва да се пренебрегва. Представете си, че там е написано, че сортът домати, например, от който сте си купили семена, е предназначен за отглеждане в оранжерии. Тогава няма никакъв смисъл да ги засаждате на открито, но вие правите точно това и после псувате, че нищо не се е получило. По същия начин може да пренебрегнете неволно и друго важно указание и да останете разочаровани. Затова на всяка цена спазвайте предписанията за всяка отделна култура и за всеки определен сорт.
За да проверите дали все пак семената, които сте купили, или пък сами сте събрали от собственото си миналогодишно производство ще поникнат, а няма да оставят лехите празни, може да направите един прост тест. Достатъчно е да ги накиснете за известно време в подсолена вода. Тези, които изплуват на повърхността, може да изхвърлите – от тях няма да поникне нищо. За посев оставете само тези, които са потънали на дъното на разтвора.
Докато сте още в магазина за сортови семена, обърнете внимание на производителя и гледайте да избирате такива пакетчета, които са на известни фирми от бранша. Това все пак е някаква гаранция за сполучлив избор, макар че и известните марки може да бъдат фалшифицирани. За да сте сигурни, че не сте попаднали на менте, добре разгледайте опаковката – снимката на растенията трябва да е ясна и ярка, тъй като подправените обикновено са размазани. Някои фирми, за да се защитят от имитации, боядисват семената в различни цветове. Затова не се стряскайте, ако в пакетчето, което сте си купили, откриете розови или лилави семена.
Това е гаранция, че всичко е наред. Обръщайте внимание също и на това, дали на опаковката има отпечатан срок на годност, партида, процент на кълняемост и пр. Ако не откриете такива обозначения, по-добре е да се въздържите от покупката.
Не ви съветваме да се нахвърляте особено настървено и на вносните семена, колкото и привлекателни и обещаващи да изглеждат ярките им лъскави опаковки. Много са случаите на разочаровани от тях потребители. Все пак това е размножителен материал, селектиран за определени климатични и почвени условия, които не винаги съвпадат с тези по нашите земи. Къде е Холандия например, къде е нашата страна? Как може да сравним условията в мъгливата стара Англия със слънчевото и горещо време по  нашето Черноморие? Ясно е, че няма как да очакваме от семена, предназначени за отглеждане в Албиона, да получим задоволяваща реколта тук. Винаги можем да опитаме да измамим природата, разбира се, но аз лично бих заложила на българското.

Текстове под снимките:
Снимка 1: Много градинари се подвеждат по красивите лъскави опаковки на вносните семена, но те не винаги поникват и се развиват в български условия
Снимка 2: Всеки иска да отгледа такъв сорт лук, чиято глава тежи 1 кг., но гаранция, че точно това ще извади от двора си няма


Снимка 1 Снимка 2

В категории: Съвети за земеделието

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки