Благодатните априлски дни


Благодатните априлски дни
Индикатор: Когато цъфне подбелът, може да засявате семената на морковите, магданоза и босилека
16 Април 2010, Петък


Някои дребни хитрости ще ви помогнат да се справите по-успешно с градинарството в ранна пролет
„Един априлски ден – година храни“, гласи древната мъдрост. И не случайно. Сега природата е като пощуряла – целият растителен свят се пробужда и развива толкова бързо, че ако човек наблюдава отстрани, остава с впечатлението, че не за дни, а за часове всичко се разлиства, зацъфтява и се пълни лакомо с жизнена енергия и сила.


Автор: Дина Харизанова

Като кадри от увлекателен сериал се сменя неусетно визията на храстите, дърветата и цветните лехи около нас. Земеделските стопани се чудят с кое по напред да се захванат – да подрежат лозите и овошките, да напръскат плодните дръвчета, да изкопаят градината и да я фрезоват или да садят и разсаждат ранните пролетни култури и цветя.
Да започнем с пролетната обработка на почвата. Добре е тя да е готова за това – пръста трябва да се „сипе“, а не да образува големи и твърди буци. Иначе ако копаете, вместо да разрохкате, само ще уплътните почвата. Как да определим дали е настъпил моментът за копане?
Всъщност никак не е трудно. Просто вземете една буца пръст от дълбочина 6-8 см., стиснете я в дланта си и я пуснете свободно да падне на земята. „Готовата“ почва се разпада на ситно, докато ако своеобразната тестова „ядка“ не промени формата си и остане общо взето цяла, значи пръстта все още е много влажна и не трябва да бързате да се развихряте с лопатата в градината.
Ако цялата тази процедура мине успешно, идва ред на салатите, подправките и зеления лук. За да получите по-рано продукция, покрийте насажденията с найлон. Това ще ускори готовността за прибирането на зеленежите със 7-10 дена. На още по-ранен урожай ще се радвате, ако ги поливате със затоплена вода.
Не забравяйте да засеете семената от моркови, магданоз, пащърнак. Те поникват при температура на почвата от 3-4 градуса. Като надежден природен ориентир за целта може да послужи подбелът. Ако тази билка расте близо до вашия двор, просто я наблюдавайте – когато тя зацъфти, значи средната почвена температура е достигнала 5 градуса и вече спокойно може да засеете семената на тези зеленчуци.
Втората половина на април е време да подготвите разсада за босилека, чубрицата, мащерката, исопа и редица други ароматни подправки. Почвата върху семената може да покриете с полиетилен или вестник. Между другото вестниците много добре затоплят пръстта, запазват я от пресъхване, а растенията поникват значително по-бързо. При това няма защо да се опасявате, ако кълновете се покажат във ваше отсъствие, защото под вестника те няма да прегорят, както това ще стане, ако са под найлон.


В категории: Съвети за земеделието

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки