Една от най-съществените мерки е да се спазва диета
Черният дроб е един от най-важните човешки органи. В него протичат всички централни биохимични реакции и други отговорни за поддържането на живота процеси.
Най-важните му функции са следните:
- детоксикация на организма – обезвреждането на всички вредни вещества, които постъпват от обкръжаващата среда чрез кръвта (алкохол, отрови, медикаменти);
- рециклиране и обезвреждане на токсичните вещества, получени при обмяната на веществата (продуктите от разпада на белтъка, фенола, кетоновите съединения, ацетона);
- съществена роля в обмена на витамини и минерали, чрез складирането в него на водоразтворимите витамини В, С и РР, а също така и мастноразтворимите Д, Е и К, микроелементите на желязото, меда и кобалта;
- способства за образуването на половите, щитовидните и надбъбречните хормони и обезвреждане на техните излишъци;
- регулира въглеродния обмен;
- участва в синтеза на имуноглобулините, антителата и другите важни елементи на имунната система; има кръвотворна функция;
- синтезира соковете и ферментите, които участват в усвояването на храната;
- осъществява билирубиновия обмен;
- депонира кръв, която организмът използва при силно кръвотечение.
Ето защо състоянието на този орган в човешкото тяло трябва да бъде внимателно проследявано, особено във възрастта след 45-50 години, за да бъдат откривани още в началото им всякакви аномалии в неговата работа и физическо състояние.
Симптоми на чернодробно заболяване
Това са често гадене, киселини в стомаха, неприятен мирис на отделяната пот, жълтеникав цвят на кожата, урината е тъмножълта, появява се диария, изменя с цветът на изпражненията до тъмнокафяв или светложълт, понякога – зелен.
Също така - появата на акне в зряла възраст, чувство за глад и непрестанна жажда, усещане за студ или повишена топлина на тялото, безсъние, придружено с треска, учестено сърцебиене.
Могат да започнат да падат косите и веждите. Появяват се гърчове, започва да се развива атеросклероза на кръвоносните съдове в мозъка, стомаха, на краката и сърцето.
Клиническите прояви на заболяване на черния дроб се описват като дискомфорт и болка в областта на органа, увеличение размера на органа, обща слабост, главоболие, нарушение на умствените способности, пожълтяване и отичане на кожата, повишено потоотделяне, поява на обриви по кожата, съпроводени със сърбеж и на незасегнатите участъци, появата на видими вени в областта на корема, немотивирана загуба на тегло, горчивина в устата.
Сред възможните причини за възникване на чернодробно заболяване са вирусите на хепатита, дългото натрупване в организма на отровни съединения, странични влияния на приеманите лекарства, системната употреба на алкохол, инфекциозните и паразитните агенти, нездравословното хранене, наследствената предразположеност и генетичните заболявания, а така също и остри възпалителни заболявания на организма, механични травми, йонизиращо излъчване в по-високи от нормалните дози.
Една от съществените мерки, препоръчвана при констатирано заболяване на черния дроб, е диетата.
Забранени храни:
- пресен хляб, козунак, кифли, бисквити, сладкиши;
- пълномаслено мляко и сметана;
- тлъста риба – шаран, херинга, скумрия, сьомга, морска пъстърва;
- пресни чесън, лук, ряпа, репички;
- остри подправки – червен, черен и бял пипер, хрян, къри, люти чушки;
- гъби от всички видове;
- бобови храни и киселец;
- домати и доматен сок;
- алкохолни и газирани напитки;
- кафе и черен чай;
- шоколадови изделия.
Какво може да се консумира:
- ръжен и пшеничен хляб;
- месо, но не пържено – пуешко, телешко, заешко, пилешко, като на последното се маха кожата;
- нетлъста риба - бяла риба, мряна, оклей, щука, платика, пролетна скумрия, сафрид, сардина, копърка, херинга, хек, нерибни морски и океански продукти - миди, скариди, калмари, раци, омари;
- растителни масла – зехтин, олио;
- яйца – но само по едно на ден;
- картофи, тиква, цветно зеле, тиквички, моркови, цвекло;
- пресни сладки плодове;
- от подправките – дафинов лист, магданоз, копър, ванилия.
Продуктите трябва да бъдат варени, задушени или печени, в никакъв случай пържени или пушени. Добре е да бъдат нормално посолени, тъй като това осигурява на организма необходимите му натрий и хлор.
Ястията също така трябва да са топли, като е препоръчително дневните хранения да не са по-малко от 5-6 на брой.
Рецепта 1: Смесват се 500 мл зехтин, 0,5 кг пчелен мед, 50-100 мл домашен ябълков оцет или сокът от два лимона. Съхранява се в хладилник в добре затворен съд. Преди прием се разбърква с дървена лъжица. Взема се по 1 с.л. 3 пъти на ден 30 мин. преди храна. За 4–5 дни болката започва да минава. Лечението може да се повтори след 3-4 седмици. През това време е добре да се изяждат по 5-6 ореха на ден. Препоръчително е също така това лечение да се провежда профилактично в края на есента и в началото на пролетта. Освен черния дроб, лекува и язва на стомаха и дванадесетопръстника.
Рецепта 2 (при жълтеница): Смесват се 500 г пчелен мед с 2 с. л. канела. Разбърква се добре до пълното смесване на двете субстанции. Приема се преди или два часа след храна по 2 с.л. 4-5 пъти на ден.
Рецепта 3 (за прочистване на черния дроб): Сутрин на гладно се изпива чаша поносимо гореща вода. После се приема 1 с. л. лимонов сок, смесен с 1 с. л. зехтин.
Рецепта 4 (при камъни в черния дроб и бъбреците): Една ч. ч. изчистено и измито конопено семе се смила добре в блендера (може да се накисне предварително за 8 – 12 часа). Залива се с 3 ч.ч. непастьоризирано прясно мляко и се поставя на огъна да ври, докато остане колкото 1 ч.ч. Прецежда се и се изпива на гладно. Това се прави в продължение на пет дни. Почива се 10 дни и курсът на лечение отново се повтаря. През това време не трябва да се яде люто и да се използват силни подправки. Следващото лечение по тази рецепта може да се прави след 1 година.