Героични моменти от паметните събития бяха пресъздадени в Клисура, Панагюрище, Копривщица и Оборище
Автор: Пламен Николов
С поредица от възстановки в края на април и първите два дни на май бе отбелязана 139-годишнината от Априлското въстание. В историческата местност Оборище на 18 април членове на НД „Традиция” пресъздадоха съзаклятието на въстаниците. Патриотичните игри бяха организирани от членове на клуба в с. Баня.
На 1 май героични моменти от Априлската епопея оживяха в Клисура и Панагюрище. Пресъздадена бе отбраната на двата въстанали града срещу редовния аскер и башибозука.
В живите картини в Клисура участваха около стотина реконструктори от НД „Традиция”. На 2 май в Копривщица пък бе пресъздадено пукването на първата пушка на въстанието.
Акцентът в националните чествания на годишнината от Априлската епопея обаче бе в Панагюрище. Тържествата в столицата на Четвърти революционен окръг започнаха сутринта с литийно шествие, предвождано от една от безценните реликви на България – Поибренския сребърен кръст. Той е носен от Хвърковатата чета по целия й път през бунтовните дни на април 1876 г.
След гибелта на Бенковски кръстът попада в ръцете на турците. След Освобождението със съдействието на църквата е върнат на православния храм в Поибрене.
Честванията предиобед продължиха с ритуал по издигането на Националното знаме на Република България. Като почетен караул застанаха представители на НД „Традиция” в униформи от епохата на Априлската епопея.
Отслужена бе панихида за загиналите във въстанието и бяха поднесени цветя пред Вечния огън в Национален мемориален комплекс „Априлци”.
Гвоздеят бе впечатляващият военно-исторически спектакъл „Мъжество и саможертва”. Осмото издание на възстановката бе с най-масово участие от всички досегашни – в поредицата от живи картина се включиха около 150 участници от над
20 клуба на Национално дружество „Традиция” в цялата страна. Като мирно население участваха и самодейци от местните фолклорни ансамбли. По всеобща оценка на зрители и участници това е най-добрата от всички провеждани досега възстановки в Панагюрище.
Заслугата е преди всичко на домакините от местния регионален клуб „27-и пехотен Чепински полк” и Община Панагюрище. Хиляди зрители станаха свидетели на вълнуващото зрелище и се върнаха към трагичните, но изпълнени с несломим дух и воля за свобода дни от пролетта на 1876 г.
В живи картини бе пресъздадено пристигането на Кървавото писмо и обявяването на въстанието в Панагюрище, освещаването на знамето и отбраната на града.
Арена на възстановката бе историческото Маньово бърдо, където на 30 април панагюрските въстаници водят кръвопролитни сражения с многократно превъзхождащ ги в жива сила и въоръжение поробител.
Хиляди изстрели от автентични исторически оръжия припомниха героизма на въстаниците, изпълнили своята клетва „Свобода или смърт”. Допълнителен ефект върху зрителите оказаха и гърмежите на изработени от възстановчиците реплики на черешово топче и турско армейско оръдие. Всички реконструктори бяха облечени в униформи – пълни копия на използваните преди 139 години.
Участниците във военно-историческия спектакъл получиха подаръци и грамоти от Община Панагюрище. Кметът на града Никола Белишки поздрави възстановчиците за усилията, които полагат, отделяйки от времето и средствата си, за да показват на съвременниците славните страници от миналото на народа ни.
От своя страна Управителният съвет на НД „Традиция” присъди на знамето на Общината златна значка и почетна лента с цветовете на националния трибагреник. Своите награди получиха и малчуганите – победители в конкурса за детска рисунка, посветен на героите от Априлското въстание.
Прочувствено слово изнесе Цветелин Радулов – член на УС на НД „Традиция”. „Нашите предци са показали, че е лесно да умреш за България. В наши дни обаче е като че ли по-трудно да живееш за нея”, каза той.
Честванията в Панагюрище завършиха с тържествена заря-проверка.