„Фабрика за роботи” е в челната петорка на изобретенията, включени в проекта на американската космическа агенция
Автор: Веселин Максимов
Българският проект ROBO-FABRIC („Фабрика за проекти“) е в челната петорка на тези изобретения, които се борят за наградата на американската космическа агенция NASA. Гласуването по интернет приключва в събота, 9 май, точно в 6,00 часа българско време. И ако имате подръка интернет, можете дотогава да помогнете на идеята на Бургаския свободен университет да продължи за голямата награда. Ето накратко и историята на големия пробив.
Участниците в работата са IT ентусиасти – преподаватели и студенти от Бургаския свободен университет. ROBO-FABRIC се класира за финала, след като спечели престижната награда на публиката в Бургас по време на международното техническо състезание NASA Space Apps Challenge 2015, на 11 и 12 април, което се проведе в София и Бургас.
Нашите изследователи са единствените българи, допуснати до Топ 5 от цял свят и имат реалната възможност да прославят техническата мисъл в нашата страна.
Проектът „Фабрика за роботи” се състои от няколко устройства: екструдер, с който е рециклирана използвана пластмаса от стари клавиатури и е произведен материал за 3D принтер, който представлява пластмасова нишка, дебела милиметър и два микрона.
С него, посредством принтера, са отпечатани шаси и колела на роувър, който е базиран на GHI Electronics .NET Gadgeter хардуерни модули и е програмиран чрез технологиите на Microsoft: платформата Microsoft Micro.NET Framework и езика за програмиране C#.
Подкрепете ROBO-FABRIC на интернет страницата на НАСА https://2015.spaceappschallenge.org/award/#peopleschoice. Там намерете българския проект и натиснете Vote.
Това няма да е първата победа на млади български учени. Преди година ученици от Варна спечелиха голямата награда на НАСА в конкурс за космическа колония. Неделчо Ласков, Иван Попов и Атанас Ковачев създадоха иновативния проект Green Space (вдъхновен от зелените идеи на Greenpeace).
Със своите феноменални решения на проблеми, които и до днес затрудняват големите космически държави, нашите момчета се пребориха за най-високото отличие в ежегодния конкурс на НАСА.
NASA Ames Space Settlement Design Contest е ежегоден конкурс за ученици от целия свят. Проектът на нашите сънародници е бил един от над 600-те изпратени през 2014 г. Българските ученици са работили по него в продължение на две години под ръководството на д-р Веселка Радева от Варненската обсерватория и преподавателката по физика в МГ - Варна, Силвия Захариева.
Основните проблеми, които Green Space решава, са почистването на околоземното пространство от космическия боклук, неутрализирането на опасните астероиди около Земята и разработването на мини за полезни изкопаеми върху тях, както и развитие на редица научни области, за чийто напредък Космосът предоставя подходящи условия и нови възможности.
Както казват самите ученици: "Космосът е не само нашето бъдеще, но и бъдещето на децата ни! Длъжни сме да им го предадем в чист, запазен и безопасен вид".