Дъщеря ми има проблем с щитовидната жлеза. Лекарите казват, че още е рано за операция, но при стресовия й начин на живот това в един момент
ще стане задължително. Интересувам се има ли изпитани народни рецепти за лечение на щитовидната жлеза.
Бинка Томова,
Тополовград
Щитовидната жлеза е най-голямата ендокринна (с вътрешна секреция) жлеза с тегло 20-25 грама при възрастните. Намира се в предната част на шията. Тя има два дяла - ляв и десен, свързани помежду си с тесен провлак.
Основната й функция е производството на тироксин, трийодтиронин и калцитонин, които влияят върху метаболизма, растежа и развитието.
Недостатъчната секреция на тироксин в детска възраст води до изоставане в умственото и физическото развитие — кретенизъм. Приемането на таблетки с йод по лекарско предписание и на йодирана сол води до намаляване риска от това заболяване. Хипофункцията на щитовидната жлеза у възрастни води до болестта микседем (забавяне на сърдечната и мисловната дейност, както и на двигателните реакции). Обратно, прекомерната работа на жлезата при възрастния човек води до развиване на базедова болест.
Хормоните на щитовидната жлеза съдържат йод. Ако във водата или храната не се съдържа достатъчно йод, щитовидната жлеза силно нараства и причинява ендемична гуша.
Симптоми при проблем с щитовидната жлеза
Те са ясни и добре изразени. Сред тях са постоянната умора, чувството за потиснатост, състояние на тревожност и необясним страх, проблем с концентрацията, понижено либидо, топли и студени вълни по тялото, суха кожа и напукани нокти, притъпено усещане за вкус, необясними промени в теглото, забавяне на сърдечния ритъм (до под 60 удара в минута), склонност към запек, поява на камъни в жлъчката.
Поставянето на диагнозата за хипо- или хиперфункция на щитовидната жлеза трябва да се извърши от лекар ендокринолог, тъй като описаните симптоми мога да са признак и за други заболявания. Самолечението със средства на фармацевтичната медицина винаги е противопоказно.
Лечението с народни средства обикновено дава положителен ефект, но трябва да се изпълнява с постоянство, като периодично се среди състоянието на жлезата.
Рецепта 1 (при хипофункция): 30 г смляна билка рогачица (листа, стъбла, плодове и бодили) се заливат с 300 мл чист спирт, разреден до 40 градуса, или водка. Оставя се да престои 3 седмици. Прецежда се и се долива вода до достигане на първоначалния обем. Приема се сутрин, половин час преди закуска по 1 ч.л., разтворена в 1/4 ч.ч. топла вода.
Рецепта 2 (при хипофункция): Залива се 1 ч.ч. смлени на ситно преградки на орехи с 500 мл водка (или спирт със същия градус). Пак се оставя да престои 3 седмици. Прецежда се и се допълва с вода до първоначалния обем. Приема се по 1 ч.л. от настойката, разтворена в 1/4 ч.ч. топла вода веднага след вечеря. Лечението продължава два месеца.
Рецепта 3 (при хиперфункция): Вземат се 3 части от билката катушка, по 2 части от страхливче и балкански чай (червен риган) и по 1 част корени от репей и рогачица. Всичко се наситнява и се омесва добре. 1 с.л. от тази смес се попарва в 1 ч.ч. гореща вода. Така стои 1 час, след което се прецежда. Приема се по 1/3 от чашата 3 пъти на ден половин част преди храна. Лечението продължава два месеца.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти