Дълго хоро, на което се хванаха стотици бургазлии и танцьори от любителски състави, се изви на 9 май на централния площад „Тройката“ в Бургас.
Автор: Георги Ваташки
То бе кулминацията на провелия се в чест на Деня на Европа за първи път фолклорен фестивал „Хоро край лазурния бряг“.
В слънчевия майски ден бургазлии се насладиха на майсторството и надиграването на близо 200 танцьори, представители на самодейните състави към военните клубове от цялата страна.
Начало на събитието даде дефилето на участниците в него по главните улици на морския град, което премина под съпровода на представителния духов оркестър на Сливен.
Първи на сцената се качиха талантите от фолклорен клуб „Гергьовче“ към Бургаския военен клуб. Те показаха своите умения в народните танци от Странджа, научени под вещото ръководство на магистъра по българска народна хореография Ивайло Стоянов. Последваха изпълненията на бургаските трупи на Фолклорен танцов състав „Бял равнец", Фолклорен клуб „Гергьовче", Танцово студио „Цвете" и ансамблите „Хоротроп“ и „Прибой“.
Шуменският край бе представен от талантливите танцьори от Клуб за народни танци „Задявка“. Той е създаден към местния военен клуб от хореографа Жечко Колев през 2007 г. В групата са събрани ученици, студенти и дори цели семейства, обединени от едно – магията на родния фолклор.
Достойно бе представянето на сцената на „Хоро край лазурния бряг“ и на момчетата и момичетата от фолклорна формация „Мегдана“ от Благоевград, която съществува към тамошния военен клуб.
Празникът на българските ритми край морето закриха домакините от Фолклорен танцов ансамбъл „Лазур“, който е с близо 40-годишна история. Той е създаден през 1978 г. към военния клуб в морския град от неговия настоящ ръководител и хореограф Бойчо Янев. Първите самодейци в него са матроси от средното морско училище в града, а през годините общо над 1800 бургазлии са преминали през школата му.
Дългогодишната творческа биография на „Лазур" включва над 2800 самостоятелни и съвместни концертни изяви в страната и чужбина. Ансамбълът е носител на отличия от 12 международни фолклорни фестивала, на златни медали от републикански фестивали на художествената самодейност, както и на специална награда на Министерство на отбраната за „високи постижения в танцовото изкуство“.
Желанието на организаторите на „Хоро край лазурния бряг” в Бургас е фестивалът да се превърне в традиционно събитие, което да популяризира българския фолклор и да дава възможност за вълнуваща среща на любителите на българските ритми.