Експонатите в него са от района на крайбрежна Странджа планина и акваторията на морската община
Автор: Диана Славчева Снимки: Игнат Дяволов
Датата 24 май за Приморско е двоен повод за тържества – освен честванията за Деня на славянската писменост и култура, тя се отбелязва и като празник на града. Тази година в навечерието й отвори врати дългоочакваният от местното население общински исторически музей.
Идеята за него „отлежава“ вече дълги години, като до сегашната й реализация се стигна благодарение на усилията, положени от настоящата местна администрация и лично от кмета на общината д-р Димитър Германов.
Първата стъпка към създаването на музея бе направена през 2014 г., когато в сградата на Община Приморско бе открита временна изложба с артефакти, събрани през последните години в хода на проведените в района археологически разкопки. На нейна база, разширявайки колекцията с нови експонати, предоставени с колегиален жест от други музеи в страната – Националния исторически музей, Регионалния исторически музей в Бургас, Общински културен институт в Созопол и Центъра за подводна археология, намиращ се също в града, наследил древна Аполония, постепенно се изгражда експозицията на новия музей в Приморско. Тя е обогатена и с културни ценности, получени от частни дарители.
Новото духовно средище е настанено в сградата на някогашната градска баня. Тя е основно ремонтирана, като към нея е построено и допълнително крило. Финансирането на приключилите само преди няколко седмици строителни дейности е осигурено след спечелване на проект по програма на Европейския съюз.
„Исторически музей – Приморско има за цел да експонира досегашните и включително най-новите открития на извършващите се археологически разкопки на територията на община Приморско. Изложените артефакти са материали, намерени в различни обекти – крепостната стена при полуостров Урдовиза, надгробната могила при местността Ченгер, тракийското светилище Бегликташ и долмените, намиращи се около него – разкрива подробности директорът на музея Даниел Пантов, уточнявайки, че всички предоставени експонати са открити в района на крайбрежна Странджа планина и акваторията на община Приморско.
Той изтъкна, че експозицията е богата и ще бъде интересна за всички посетители, които ценят и се интересуват както от най-древна история, така и от изминалите до днес времена. Сред най-интересните експонати в нея се открояват гробните дарове от могилата в местността Ченгер и магическите предмети, принадлежали на жреца, който обслужвал и светилището Бегликташ, явяващи се част от гробния инвентар. Атрактивни са и артефактите от некропола на Аполония Понтика, а също и един много рядко срещан съд, представляващ урна зърнохранилница от ранножелязната епоха.
Освен археологията, музеят разполага и с етнографска сбирка, която предоставя на посетителите информация за живота и бита на хората от няколко поколения назад. В нея са експонирани носии, предмети от ежедневието, инструменти, посуда и много други интересни, особено за чужденците, предмети от ежедневието на нашите прадеди.
„Музеят очаква да получи и съхрани културни ценности от различни епохи, дарени от местното население, съхранявани до този момент в домашни условия. Задачата му е и да опази, експонира и изследва ценности, с цел културно обогатяване на всички посетили го“ – допълва директорът му Даниел Пантов.
Докато разглеждат експозицията в музея, посетителите ще бъдат насочвани и към основни и интересни исторически обекти, които може да се видят на територията на община Приморско. Сред тях най-атрактивни са тракийското светилище Бегликташ, крепостта Вълчаново кале, чиито останки се извисяват над река Ропотамо, и др.
Целта на местната общинска администрация е да се развие културният туризъм в този регион, за да се привлекат още повече туристи, като в същото време новооткритият музей ще спомогне и за повишаване самочувствието на жителите на морския град, на техния дух и национално самосъзнание.