След като лидерът на ДПС Лютви Местан опищя цялата държава, в това число и от парламентарната трибуна, за серията от глоби, които трябва да плати заради речите си
Автор: Гергана Костова
на турски език по митингите, сега и цяла Европа ще научи това. Казусът, който той лично сътвори, вече е на бюрото на вицепрезидента на Европейската комисия Франс Цимерман.
Той е принуден да отговори на запитване на 50 евродепутати, които дружно изразяват възмущение, свързано с българския закон за агитацията по време на предизборни прояви. А текстът в него е недвусмислен – официалният език в България е българският и ораторите са длъжни да се съобразяват с това. Алиансът на либерал-демократите (АЛДЕ) в Европейския парламент обаче очевидно е на друго мнение – именно от неговите редици са евродепутатите, начело с лидера им Ги Верхофстадт, които са се подписали под запитването до Цимерман.
„Представители на над 20 страни членки на ЕС подкрепиха този акт, те са членове и на интергрупата за малцинствата и малцинствените езици и са от различни политически сили в ЕП. ЕК трябва да отговори дали подкрепя използването на друг език, освен официалния в България, по време на предизборни кампании, както и дали се толерира ползването на английския език, а се отхвърля турският“, посочи в Кърджали евродепутатът от ДПС Неджми Али.
Приветствията на гостували по време на миналогодишната кампания чуждестранни лидери на ЕНП, обяснимо произнасяни на английски език, са и основният и единствен коз на ДПС. Удобно се загърбва обстоятелството, че ЦИК се произнася само при постъпили жалби и сигнали, както и неоспоримостта на официалния за страната ни език. ДПС-законотворците пък намират в това избирателност и дискриминация и усърдно напомпват електората си в етнически смесените райони.
На тазгодишните възпоменателни прояви за отбелязването на Майските събития от 1989 г. навсякъде и очевидно напук Лютви Местан и антуражът му ораторстваха много повече на турски. На 19 май в Джебел лидерът на ДПС първо занима целия площад с личната си драма с глобите, а после съкрати участието си и се отправи към Районния съд в Момчилград, където бе гледана жалбата му срещу наказателното постановление за санкция от 2000 лева. Предишен казус със същото нарушение на Местан вече е внесен в Европейския съд по правата на човека, а в ДПС са категорични, че ще бъде решен в негова полза.
Откъде и защо извира тази увереност, коя е силата, която е в състояние да предрешава съдебната воля, никак не е ясно. Самият Местан също е убеден в изхода и постоянно повтаря това пред журналисти и публика. Той твърди, че всичките му глоби щели да стигнат до съда в Страсбург. А със сигурност е наясно, че обезщетенията по спечелените там дела се плащат с парите на данъкоплатците, за които явно не го е грижа.
Запитан каква стойност и приложение ще има отговорът на Цимерман, евродепутатът Али подчерта, че становището на вицепрезидента на ЕК ще има силата на доказателствен мататериал, а ЕСПЧ вече има решение по подобен казус. „Ние сме на 100% убедени, че ще спечелим делото по жалбата на Лютви Местан в Страсбург“, категоричен бе Неджми Али.
Областният лидер на ДПС Бахри Юмер пък определи драмата със съдебните дела на Местан като „български прецедент“. Той огласи намерението за специална дискусия по казуса с майчиния език с участието на партийното ръководство, регионалните депутати и представителите в ЕП.
Че втвърдяването на електората посредством дърпането на чувствителната струна за езика е само едната част от предизборната кампания на ДПС, е безспорно. Посланието за недосегаемост и безнаказаност при доказани многократни нарушения на закона обаче е повече от опасно. Вторачени в единствената си цел – набиране на дивиденти и подкрепа в името на личното си благоденствие, политиците в ДПС са слепи и глухи за истинските потребности на избирателите.
След като цялата серия от пролетни митинги премина с истериите на Местан заради собствените му нарушения, едва ли трябва да се очаква, че той ще смени плочата и на предстоящата предизборна кампания.