Полезните свойства на лютивата мента


24 Септември 2015, Четвъртък


В българската народна медицина джодженът се използва при лечение на простудни, жлъчни и чернодробни заболявания


Смята се, че лютивата мента (джодженът) е сред първите културни растения на Стария континент. Римляните са я отглеждали, защото смятали, че ароматът й усилва мозъчната дейност.
У нас са разпространени шест вида мента и нейните кръстоски, които ние наричаме джоджен. Сред тях са дивият, водният джоджен, дълголистият джоджен.

Билката е прочута с антимикотичното си действие. Установено е, че етеричното й масло проявява също така успокояващ ефект и с успех се използва при безсъние.
Лютивата мента е с голяма антиоксидантна активност – тя отлага окислението на мазнини и намалява образуването на вредни вещества. Действа също така противовъзпалително, противоспастично и болкоуспокояващо.

Листата, етеричното масло и ментолът стимулират апетита, като възбуждат секреторната функция на стомаха и червата.
Използва се при храносмилателни разстройства с болки, гадене, повръщане и смущение в храносмилането, при маточни кръвоизливи, за бани при нервна възбуда, за гаргара при възпаление на венците.
Под формата на масло се прилага външно за втриване при главоболие, мигрена, кожни възпаления и външно за инхалиране при възпаление на дихателните пътища.

В българската народна медицина листата или етеричното масло на джоджена се прилагат още при простудни, жлъчни и чернодробни заболявания, физическа и умствена преумора. Употребата на растението като подправка в кулинарията и под формата на лекарствени рецепти понижава киселинността на стомашния сок, спира стомашните спазми.
С помощта му се постига оптимизация на лечението на болни с възпалителни процеси в бронхите и белите дробове, със сърдечносъдови и гинекологични заболявания.
Подходящо е за употреба и от хора, които страдат от хемороиди.

Според повечето проведени изследвания чаят от джоджен е много полезен за жени, които страдат от хормонални нарушения. Този дисбаланс може да причини и козметични проблеми като натрупване на мастни депа под кожата и прекомерно окосмяване. Неслучайно билката има славата и на добро средство срещу прекомерно окосмяване.
За лечебна цел джодженът не се препоръчва да се използва от хора, страдащи от ниско кръвно налягане, а също и при наличието на разширени вени.

Ето и няколко народни рецепти за профилактика и лечение с джоджен.

Рецепта 1: При зъбобол и възпаление на венците се препоръчва жабурене, при болки в гърлото – гаргара. Може да се използва за компреси при кожни обриви, натъртвания, циреи, както и за инхалация при бронхиален катар.
За жабурене и пиене листата трябва да се киснат 8 дни в червено вино (в пропорция 1:10). Приемат се по 2 супени лъжици след ядене, като това отстранява и лошия дъх от стомаха и устата.

Рецепта 2 (за нормализиране работата на храносмилателния тракт): 2 с.л. от билката се заливат с 500 мл вряла вода, след което течността се оставя да кисне 1 час. Приемат се по 100 мл преди ядене, 4 пъти дневно, подсладени с мед.

Рецепта 3 (при проблеми с яйчниците): Прави се чай, като 5 г джоджен се заливат с 250 мл вряла вода и се оставят за 5-10 мин. Пие се на 2 порции - сутрин и следобед.

Рецепта 4 (за предотвратяване на прекомерното окосмяване): Прави се чай от джоджен – запарка. Пие се всеки ден през последните 5 дни на фоликулярната фаза и дните на овулацията – общо 7 дни, когато хормоналната активност достига най-високо ниво.

Рецепта 5 (при чревни спазми и диария при малки деца и бебета): 1 ч.л. джоджен - сушен или пресен, се слага в 200 милилитра вряща вода. Ври не повече от 3 мин., след което се прецежда. Изчаква се да изстине и се дава по 1 ч. л. 2-3 пъти дневно на малкото дете или бебе.


В категории: Здраве , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки