Законът на Кунева за борба с корупцията тежко катастрофира


Законът на Кунева за борба с корупцията тежко  катастрофира
Меглена Кунева и закон против корупцията – две взаимно изключващи се понятия
08 Януари 2016, Петък


На 17 март м.г. ръководителят на румънската Национална агенция за борба с корупцията Хория Джорджеску бе арестуван заради подозрения в злоупотреба с власт.


Джорджеску се очакваше на 24 и 25 март да бъде на визита в България по покана на вицепремиера Меглена Кунева. Той трябваше да представи начина на работа на румънските антикорупционни органи и да обясни на какво се дължат успехите на оглавяваното от него ведомство, чийто клиент изненадващо стана и самият той.
А на родна почва бившата еврокомисарка и настоящ вицепремиер Меглена Кунева претърпя двукратно фиаско с подготвения от нея законопроект за противодействие на корупцията. Но пък успя, подкрепяна от министъра на правосъдието Христо Иванов, да умножи броя на антикорупционните органи.

В началото на април Кунева и Иванов представиха Националната стратегия за превенция и противодействие на корупцията за периода 2015-2020 г. Новината бе, че от 6 април ще действа ново междуведомствено специализирано звено от около 50 човека за противодействие на корупцията по високите етажи на властта, а от следващата година ще започне работа и нов единен антикорупционен орган. 

"В случая със спецзвеното става дума за споразумение между прокуратурата, ДАНС и МВР, с което се създава един съвместен екип. Базирано е на досегашния опит на прокуратурата в създаването на такива екипи, които ще работят заедно", обясни Христо Иванов.
Малко по-рано в същия ден по БНТ  Христо Иванов определи България като "Дисниленд" на провалените антикорупционни органи. Според него до края на 2015 г. е технологично невъзможно да има осъдени за корупция по високите етажи на властта.
Поне в това отношение Иванов позна.

По-късно през годината, на 3 септември, парламентът отхвърли още на първо четене законопроекта на правителството за предотвратяване на корупцията сред лицата, заемащи висши публични длъжности, известен още и като антикорупционния закон на Меглена Кунева. Този закон трябваше да мине на първо четене в последния работен ден от предишната сесия на парламента, но предизвика скандал в пленарната зала и отпадна от програмата.

В законопроекта за предотвратяване на корупцията сред лицата, заемащи висши публични длъжности, се предвижда създаване на Национално бюро за предотвратяване на корупцията, което да проверява имуществото и конфликта на интереси по високите етажи на властта. Идеята беше това бюро да обединява и доразвива функциите на Комисията за конфликт на интереси, БОРКОР и дирекцията на Сметната палата, която събира и проверява имуществените декларации.
Очакваше се законопроектът да бъде предложен повторно на депутатите през декември, но това не се случи.


В категории: Политика , Горещи новини

1
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
1
MUNCHO
08.01.2016 10:20:53
0
0
KOJA E KUNEVA VE4E ZNAJAT I DETZATA!PROBLEMA S KORUPZIJATA MOZE DA BADE RECHEN
S PRIEMANETO NA 4L.153/154 I 155 OT ,,TARNOVSKATA KONSTITUZIJA,, V KOITO SE
KAZVA:4LENOVETE NA PRAVITELSTVOTO,DARZAVNIJAT GLAVA I NARODNITE PREDSTAVITELI-
NOSJAT LI4NA I KOLEKTIVNA OTGOVORNOST/KOGATO RECHENIETO E VZETO KOLEKTIVNO/ ZA
SVOITE DEISTVIJA I RECHENIJA.VKJU4ITELNO I ZA NAZIONALNO PREDATELSVO.PO TEZI
4LENOVE OT BARXOVNIJAT ZAKON SA SADENI NAZIONALNITE PREDATELI FERDINANT,VASIL
RADOSLAVOV I DR.NECHTO KOETO LIPSVA V SEGACHNATA NI KONSTITUZIJA.TO4NO OBRATNOTO-PICHE 4E NE NOSJAT OTGOVORNOS!
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки