От почти всички парламентарни групи декларираха готовност да продължат с реформите, както и да загърбват партийното его
Автор: Анна Александрова
Първото заседание за 2016 г. на 43-то Обикновено народно събрание започна толкова традиционно, че може да се сравни с обичая какво трябва да носи младоженката на сватбата – нещо ново, нещо старо, нещо назаем и нещо синьо.
Важното е, че в своите програмни декларации за новия политически сезон от почти всички парламентарни групи декларираха готовност да продължат с реформите, както и да загърбват партийното его в полза на националните интереси.
Което можем да характеризираме като нещо старо – поне що се касае до заричането да се изпълняват азбучните правила на гражданския договор между народни представители и избиратели, и в същото време като нещо ново – ако в края на тази сесия на Народното събрание се окаже, че думите са се превърнали в дела.
Истинската, макар и формална новинка, произтече от разместването на местата в пленарната зала, където Делян Пеевски от ДПС вече седи на първия ред, а низвергнатият доскорошен лидер на партията и вече бивш неин член Лютви Местан се отправи към дъното на залата, където седят депутатите, които не членуват в парламентарни групи.
Там компания на съгрешилия в туркофилия Местан (дали само толкова или има и служба на чужди интереси и служби?) правят петимата доскорошни народни представители от ДПС, напуснали групата, за да последват българския депутат, „организирал” личната си сигурност в посолството на Турция - Мариана Георгиева, Айдоан Али, Шабанали Дурмуш, Хюсеин Хафъзов и Венцислав Каймаканов.
Ако продължим със символиката, то можем да оприличим започналия процес на разпад на ПГ на ДПС с нещо взето назаем от предишни парламенти. Това се отнася и до числеността на независимите депутати, които вече са 11 – повече от достатъчни за формирането на нова парламентарна група, но лишени от тази възможност.
„Заем” от всички предишни парламенти бе и почти тоталното обезлюдяване на пленарната зала по-малко от час от началото на заседанието.
В съответствие с правилника на това Народно събрание дневният ред на първото за месеца заседание бе определен според внесените от ПГ предложения, а ротационният принцип отреди това право на Патриотичния фронт. Така първа точка от дневния ред стана разглеждането на първо четене на промените в административно-процесуалния кодекс.
В декларацията за намеренията на ГЕРБ през тази сесия на НС председателят на парламентарната група Цветан Цветанов благодари на „всички колеги от Народното събрание за това, че превъзмогнахме егото си и заедно работим за нов образ на българския парламент” и препоръча на депутатите да се фокусират върху изработването на закони от национален интерес.
В декларация от името на ПГ на ПФ председателят на групата Валери Симеонов изтъкна, че коалицията не е пожелала да заеме властови позиции, за да покаже, че политиката не се изразява с властта.
„Тя е преди всичко дълг и служба на националните интереси. Този нов модел осигури година на стабилност за нашата родина, година, в която всички съседни държави преживяха тежки правителствени сътресения, обществени вълнения, фалити и нестабилност”, подчерта Валери Симеонов.
Като успех той посочи също така, че страната е успяла да излезе от кризата с КТБ и към момента е налице банкова и финансова стабилност. Възстановени бяха постъпленията по редица спрени европейски проекти, което нареди България в челните места по оползотворяването на европейски средства”, припомни още Симеонов.
Той спомена и започналото оздравяване в сектор „Енергетика” и на НЕК след основанията да определи отминалата 2016-а като година на стабилност и развитие. Не бе забравена и темата за бежанския натиск, чието овладяване продължава да е сред основните приоритети на ПФ.
От Реформаторския блок увериха ГЕРБ, че може да разчита на подкрепата на формацията и за пореден път настояха за ускоряване на реформите в съдебната власт, здравеопазването, образованието.
Всъщност тук може да бъде намерено и споменатото „нещо синьо”. Особено, ако не издребняваме за цвета на тъмносиньото ДСБ – все така част от Реформаторския блок, подкрепящ управлението – но иначе в опозиция, макар и само с около месец стаж. В опозиция, но с двама министри в правителството.
Лидерът на ДСБ и съпредседател на РБ Радан Кънев обяви, че готви нов политически проект. Той направи и поредното си бомбастично изказване, което обаче не е изненада.
„Времето на политическите коалиции е отминало”, заяви господинът и прокламира, че бъдеще имат единствено субектите, които поддържат едновременно силна, но и много отворена структура.
Останалото е многото работа за вършене. Що се отнася до критериите за направеното досега, в сила е библейската максима „По делата им ще ги познаете”.