В случай че далекопровод или електрически стълб е монтиран в частен имот
Автор: Христиан Митев юрисконсулт
През 2008 г. чрез съдебно решение няколко души наследници станахме съсобственици на възстановени земеделски земи в реални граници, които сега попадат в регулацията на с. Вискяр, община Перник.
Впоследствие извършихме доброволна делба на земеделските земи, които бяха оформени в урегулирани незастроени поземлени имоти с частично изменение на плана на селото.
По силата на жребия, аз станах собственик на парцел, в който има съществуващ монтиран електрически далекопровод с високо напрежение от 20 000 V. Наличието на този стълб налага ред ограничения на ползване, фактически парцелът става неизползваем.
Въпросът ми е следният: Как трябва да постъпя и имам ли законно основание да задължа електроразпределителното дружество, което стопанисва и поддържа електропреносната мрежа, да премести въпросния стълб или да ме обезщети по някакъв начин?
Александър Мирчев,
Сухиндол
Съгласно чл. 109 от Закона за собствеността (ЗС) собственикът на недвижим имот (а и на каквато и да е друга вещ) може да иска прекратяване на всяко неоснователно действие, което му пречи да упражнява своето право.
От посочената норма следва, че можете да заведете дело с иск по чл. 109 от ЗС, за да защитите необезпокояваното упражняване на правата си по отношение на собствения ви имот.
Но трябва да съобразите и обстоятелството, че съгласно чл. 64, ал. 2, т. 3 от Закона за енергетиката (ЗЕ) сервитутите по този закон са ограничаване в ползването на поземлени имоти, прилежащи към енергийните обекти.
Доколкото в случая се касае до енергиен обект, самият закон предвижда ограничения на правото на собственост. В тежест на ответника по заведения от вас иск – електроразпределителното дружество да докаже, че въпросният ел. стълб е енергиен обект по смисъла на ЗЕ.
Можем само да предполагаме кога е изграден завареният от вас стълб в имота. Затова ще разгледаме хипотезата, при която това е станало още при действието на отменения ЗЕЕЕ. В сега действащия ЗЕ в §26 от преходните и заключителните разпоредби (ПЗР) на ЗЕ е посочено, че възникналите по силата на отменения Закон за енергетиката и енергийната ефективност (ЗЕЕЕ) сервитутни права в полза на енергийните предприятия за съществуващи към влизането в сила на този закон енергийни обекти запазват действието си.
Съгласно чл.60 от ЗЕЕЕ, действал през периода 1999-2003г., около енергийните обекти се създават сервитутни зони, като сервитутното право възниква за съществуващите към влизането в сила на този закон енергийни обекти по силата на закона, а за новите такива – с отреждане на терена.
За да се приеме, че енергийният обект е съществуващ и заварен от ЗЕ следва запазването му да отговаря на строителните правила и норми и на правилата за безопасност, тъй като към момента на изграждането му такива са съществували.
В тежест на ответника е да докаже, че са спазени тези нормативни изисквания за изграждането на това съоръжение - както по отношение спазването на предвидените процедури, така и по отношение на изискуемите се документи.
Ако електроразпределителното дружество не стори това, не може да се приеме, че енергийният обект е изграден при спазване на всички законови норми към момента на изграждането му, което от своя страна ще означава, че за него не е възникнал сервитут в полза на дружеството ответник.
С оглед изложеното, ви препоръчваме задължително да извършите консултация с адвокат преди предприемане на действия от ваша страна.
Препоръчваме ви да ползвате адвокатска защита и съдействие.
Настоящият отговор не изключва, а предполага консултацията с адвокат.
Засегнати сме,като собственици от " Булгартрансгаз",обезщетението е нищожно на фона на печалбите и бъдещи
ползи за дружеството.Така ли се обезщетяват собствениците на съседните нам държави със символични
обезщетения.Как да си защитим правата?