Тя ще бъде дарена на Регионален исторически музей - Кюстендил
Автор: Десант
На 12 септември в двора на Регионален исторически музей - Кюстендил Сдружение „Хайдути" ще връчи ценно дарение за музея и гражданите на града - реконструирана носия по снимки на последния български хайдутин Дядо Ильо (Илия Марков Попгеоргиев).
Славният войвода е роден през 1805 г. в град Берово. Дядо му поп Георги загива като предводител на чета в сражение с башибозук из засада от турците при село Пастух.
През 1860 г. Ильо войвода прехвърля четата си в Сърбия, а през 1861 г. се включва в Първата българска легия. Тук той става помощник на Георги Раковски при военната подготовка на легистите. С голямо старание и любов предава своите знания за водене на хайдушка война.
Ильо войвода в Белград през 1962 г.
Взима участие в Сръбско-турската война, а Руско-турската война (1877 – 1878 г.) го заварва в болница. Още неоздравял от раните си, той заминава за Свищов и се поставя в услуга на руското командване, което му дава чин капитан и го прави командир на опълченска чета. Включва се и в Кресненско-Разложкото въстание (1878 – 1879 г.), като води чета по десния бряг на р. Струма.
При преминаването на Балкана е в Западния отряд на генерал Йосиф Гурко. Въпреки напредналата си възраст, с четата си участва и в Сръбско-българската война през 1885 г.
След подписването на Берлинския договор Ильо войвода се установява със семейството си в Кюстендил. Там построява къща на Стамбол, която в ново време е реставрирана и адаптирана като музей.
По настояване на Стефан Стамболов, Народното събрание му отпуска пенсия от 220 лева месечно.
Удостоен е посмъртно със званието „почетен гражданин на Кюстендил".