В Смолянско започват проверки за бране на Мурсалски чай


В Смолянско започват проверки за бране на Мурсалски чай
01 Юли 2021, Четвъртък


В момента е в сила забрана за събиране на лечебното растение от естествените находища, включително за лични нужди

Автор: Десант

РИОСВ – Смолян започва проверки на най-големите находища на Мурсалски  чай (Sideritis scardica Grisb.) в областта, в  землищата на Девин и селата Мугла и Триград.

В момента е в сила заповед на министъра на околната среда и водите, с която за поредна година се въвежда забрана за събиране на лечебното растение от естествените находища, включително за лични нужди.

Съгласно разпоредбите на Закона за лечебните растения (ЗЛР) лицата, които в нарушение на заповедта събират, изкупуват, извършват първична обработка и търговия с билки от лечебни растения под специален режим на опазване и ползване, се наказват с глоба от 100 до 1000 лв., а юридическите лица - с имуществена санкция от 500 до 3000 лв.

Забраната не важи за продажба на билки от култивиран Мурсалски чай, която се разрешава след издадено удостоверение от съответната общинска администрация с данни за местонахождение, площ и количества на произведените през годината билки.

Мурсалският чай (Sideritis scardica Grisb.) е балкански ендемит, растящ по  сухи, каменисти места. В България се среща в планините Славянка, Пирин и Родопи, от 1000 до 2200 метра надморска височина. Видът  е включен в Червената книга на България със статут на застрашен. Основен отрицателно действащ фактор за лечебното растение е активното му събиране с търговска цел, което би могло да доведе до пълното унищожаване на популациите му.


В категории: Новини

1
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
1
ПротивРевизионистот
02.07.2021 04:16:34
0
0
http://astra.iasi.roedu.net/constelatiiiesene/pdf/CI-Nr9Pag1.pdf
Известното (в Румъния) стихотворение на "най-великия" румънски поет М. Еминеску "Дойна"
там има тези много известни стиховеhttp://astra.iasi.roedu.net/constelatiiiesene/pdf/CI-Nr9Pag1.pdf:
De la Nistru pan' la Tisa
tot romanu' plansu-mi-s-a
От [reka] Днестър до [r.] Тиса
всичките румънци са оплаквали на мене
и т.н.
Това са били "естествените а и историческите граници" на румънски народ, според румънските националисти и "историци" от края на 19. век; само част от тези земи тогава са били в състав на Румъния (например днешна румънска Буковина не е била в състав, обаче през времето на Велика Румъния - 1920-1940 - цяла Буковина, включително и днешната украинска са влизали в нейния състав).
От тези стихове се разбира много добре че тогава, в края на 19. век румънските "историци" нямаха никакви териториални претенции спрямо Приднестровието.
Също така, Приднестровието не е било част от Велика Румъния (с изключение района на гр. Бендер - на румънски Тигина- и околностите които са разположени западно от река Днестър и те не са част от географското Приднестровие).
Понастоящем обаче румънските "историци" имат претенции не само към територията на бившата Велика Румъния (в това число и Южна Добруджа), а и към Приднестровието която никога не е бил в състав на Велика Румъния и също така тази територия не беше обект на румънски апетит чак до късно (в края на 19. век още не беше в прицел на румънските "историци".
Учудвам се как обясняват румънските "историци" тази непоследователност/безлогичност?
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки