Математиците коментират, че засега все още не успява да пробие, но това ще е така още малко време
Автор: Десант
Все повече страни регистрират по-висок брой на новозаразени с коронавирус покрай новия „Делта" вариант.
„Към този момент нямаме основания за притеснения. Лятото ще изкараме спокойно, а после може и да се случи нещо. Може да гледаме Гърция - те са месец пред нас", обяви пред Нова телевизия математикът проф. Николай Витанов.
43 са установените у нас от НЦЗПБ случаи на Делта вариант на SARS-CoV-2, известен като Индийски вариант, и един случай има на Бета вариант, известен като Южноафрикански. От Алфа варианта (Британския) случаите са 49.
Пробите са взети от пациенти с COVID-19 в периода 1-25 юни 2021 г. и са от 14 области на страната.
Трима души, при които е установен Делта вариантът на COVID-19, са починали.
Професор Витанов коментира, че засега Делта вариантът на вируса все още не успява да пробие, но това ще е така още малко време. „Здравната система, действието на английския щам и летния сезон са три от четирите фактора за развитието му. Четвъртият е ваксинацията", уточни той.
Според него е необходимо да се внимава наесен. Въпреки че за всяка държава разпространението е различно, научната информация показва, че Делта вариантът се удвоява на 8 дни.
„Ако стигнем 1000 новозаразени, след седмица ще сме на 2000. Ако не направим нищо, след месец ще сме на рекорд - 8000 случаи на ден", обясни проф. Витанов.
Той добавя, че ще са нужни само 2-3 седмици на делта вариантът, за да пробие в застрашаващи размери.
Според имунолози, с «Делта» вариант на коронавируса човек може да се зарази на улицата, преминавайки без маска покрай някой инфектиран. Докато при предишните щамове бяха нужни много по-близки контакти между хората.
Някои от специалистите коментират, че за да се заразиш от уханския вариант бе нужно едва ли не да се прегърнеш и разцелуваш със заразен; при британския вариант бе достатъчно просто да седнеш на една маса или да поседиш в една стая с инфектиран индивид, а при делта щама само преминаването без маска покрай вирусоносител на улицата гарантира, че ще прихванеш заразата.
При това, при новите мутации коронавирусът вече по-бързо се разпространява дори вътре в организма, тъй като вирусът се предава от клетка на клетка доста по-лесно от преди.