През месеците май - юни 2020 г. уредникът на Регионален исторически музей – Русе Красимир Киров и русенският аерофотограф Явор Мичев участваха в проекта „Анализи и проучвания на видове и природни местообитания, предмет на докладване по чл. 17 от Директивата за местообитанията и чл. 12 от Директивата за птиците“.
Те приложиха на терен методиките за мониторинг на колониално гнездящи водолюбиви видове птици и на видове птици в защитени зони от НАТУРА 2000, като част от предложена схема за мониторинг към Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие.
Пилотни територии станаха поддържан резерват „Сребърна“ и Природен парк „Персина“.
Използвани бяха безпилотни летателни средства – дронове (БЛС), за разпознаване на чаплови видове птици – малка бяла чапла, нощна чапла, сива чапла, лопатарка, както и малък и голям корморен, къдроглав пеликан, като и техните гнезда и гнездови успех – брой успешно излюпени малки.
Чрез методите на ортофотограметрията пък се определя площта и състоянието на местата, в които гнездят птиците и да се определят тенденциите, състоянието и бъдещите перспективи за тях и местообитанията им.
Дроновете предлагат богати възможности за картографиране на разпространението и на маршрутите и поведението на животните. Извършването на тези наблюдения с просто око отнема време и енергия. Освен това, тези летателни средства могат да бъдат оборудвани с камери, които могат да заснемат неща, които човешкото око дори не успява да забележи.
На 7 април, от 18:00 часа в Историческия музей специалистът от отдел „Природа“ Красимир Киров заедно с аерофотографа Явор Мичев ще направи презентация на тема „Методи за дистанционен мониторинг на колониално гнездящи видове птици във влажни зони в Северна България“.