Родопски ловци носят храна за мечките, за да не нападат хората


Родопски ловци носят храна за мечките, за да не нападат хората
Снимката е илюстративна
05 Април 2022, Вторник


Събудилите се от зимния си сън животни нанасят щети върху пчелини и ферми

Автор: Десант

Ловци от ЛРС-Девин под­хранват мечките в края на зимата, когато те се събуж­дат, за да не пакостят на хората, съобщават от Съюза на ловците и риболовците в България.

Грижата за дивите животни е започнала още през есента, когато няколко мечки в търсене на храна унищо­жавали пчелини, убивали до­машни животни и дори вли­зали в дворовете на хората.

В района на Триград със специално издадено разре­шително от МОСВ местният горски служител Пламен Малковски отстреля 130-ки­лограмов мечок, който от пролетта тормозеше хората в селото, като ги плашеше с присъствието си и нанасяше щети на стопанствата. Друга проблемна мечка беше уби­та незаконно от неизвестен досега извършител.

За да предотвратят кон­фликта между гладните животни и хората, от непра­вителствените екологични организации „Мечешки ис­тории” и Гората. БГ предос­тавиха 1100 лева за закупу­ване на храна за мечките.

С част от парите през есента бяха закупени 3 т ябълки, които заситиха глада на опасните животни и техните набези бяха осуетени.

„После застудя и мечките се прибраха. Сега в края на зимата, когато се събуждат, а снегът още не се е сто­пил, животните имат нужда от храна. Като ги подхран­ваме на определени места, успяваме да ги задържим далече от населените мес­та и да предотвратим кон­фликтите с хората. Имаме и наши средства, на сдруже­нието, с които всяка година при нужда подхранваме, но всяка помощ е добре дошла и ние сме благодарни на всички дарители”, обяс­нява специалистът по лова в ЛРС-Девин Владимир Пей­ков.

Той е човекът, който организира закупуването на царевица и извозването й до трудно достъпните места в ловностопанските райони на дружините. Помагат му ловците – те отлично по­знават ловищата на своите дружинки и знаят как най-безпроблемно да стигнат до местообитанията на дивите животни, без да ги притес­нява.

Междувременно в последния ден на март и в началото на април от РИОСВ - Смолян провериха първите за годината сигнали за щети от кафява мечка в землището на село Триград, община Девин, и село Сливка, община Баните. При огледите и на двете нанесени щети са установени нападения над две крави. В близост до местата са открити следи на защитения вид.  

От смолянската екоинспекция изтъкват, че през този период на годината нападенията на мечки над селскостопански животни се дължат именно на липсата на хранителна база, както и на загубата на тегло на екземплярите през зимата.


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки