Научна монография ни потапя в океан от любов, вяра и надежда


Научна монография ни потапя в океан от любов, вяра и надежда
11 Април 2022, Понеделник


Авторът проф. Илия Пеев е известен радетел за превръщането на България и на Черно море в зона на мира

Автор: Петра Ташева

Наскоро в София се състоя представяне на новата книга на кап. първи ранг о.р. проф. д.пс.н.инж. Илия Петров Пеев „На океана с любов, вяра и надежда”.

Моногрофията е един от първите научни трудове, написани в Десетилетието на науките за океана в интерес на устойчивото развитие (2021 – 2030 г.), обявено от ООН на 5 декември 2017 г.

Името на проф. Пеев е известно в морската научна маринистика като на страстен радетел на морската кауза, застъпник на идеята за научна морска стратегия и автор на повече от 20 монографии, учебници, студии. Той има над 300 научни публикации и много доклади в научни конференции у нас и в чужбина. Като университетски преподавател работи предимно във ВВМУ „Н. Й.Вапцаров”, но чете лекции по психология и в други наши университети у нас и зад граница.

На премиерата на книгата присъстваха много читатели и почитатели на научното творчество на професор д.пс.н. Илия Пеев – университетски преподавали, учени от различни институти и академии, военни моряци и летци, офицери от запаса, генерали и адмирали, психолози и педагози, журналисти, ръководители в обществени институции и организации.

Със слово и видео проф. Пеев представи съдържанието на книгата си в пет глави, които са написани като песни за океана. Всяка една от тях започва с акварел на художничката Сияна Струнчева.

Представени са и фаровете на Българското Черноморско крайбрежие.

Още от заглавието на книгата лъха оптимизмът и голямата любов на автора към морето, към Световния океан. Той е плавал 11 години на надводни бойни кораби и подводници на Военноморските ни сили, както и на Учебно-ветроходния кораб „Калиакра”, Учебно-производствения кораб „Н. Й. Вапцаров”и др., където е провеждал своите научни изследвания по време на плаванията, в реално време. Затова те са автентични и оригинални. Не е често явление научен труд да е написан така романтично.

Научната монография е написана поетично, като поезия. Затова и тя се чете увлекателно. Тази оригинална композиция на книгата се дължи на автора, който е поет по душа, писател по призвание и изследовател по професия. Изданието е полезно и приятно четиво както за учените-маринисти, но и за обикновените читатели.

Със стила си на писане, с композицията си, с езика си, с емоциалността си авторът на монографията става първопроходец в  начина на писане на научен текст. С дълбок професионализъм авторът е изучавал и изследвал животът и работата на моряците в екстремните ситуации по времето на световната пандемия от ковид-19. Той уважава техния труд, прекланя се пред геройството им.

Моряците днес са герои, те изпълняват задълженията си и са в услуга на цялото човечество, но и държавите са длъжни да им подсигурят условия, при които те работят спокойно и сигурно. Чрез моряците и учените - маринисти Световният океан, който е люлка на планетата, може в бъдеще да бъде овладян по-пълно, да предоставя още хиляди работни места, да се превърне в един от основните източници за благата на хората, да служи за изхранване на човечеството.

Проф. Пеев е инициатор и горещ привърженик и на идеята за учредяването на международна награда на името на Никола Йонков Вапцаров „Морето и машините”. Той е пламенен воин, който отстоява идеите си за превръщането на България и на Черно море в зона на мира.


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки