За целта Институтът по океанология при БАН ще наеме кораб с подходящо оборудване и квалифициран екипаж
Автор: Дина Харизанова
Институтът по океанология при БАН със седалище във Варна ще наеме с научноизследователски цели един кораб, с който ще се извърши пелагично трално изследване и оценка на запасите на пелагични видове риби пред българския бряг на Черно море за 2022 г. Целевите видове на изследването са цаца, хамсия, сафрид, барбун, черноморска акула, меджид и други съпътстващи видове риба.
Научните изследвания ще включват пробонабиране на ихтиофауна и зоопланктон във вътрешните морски води, териториалното море и прилежащата зона на РБългария.
Общо ще се проведат две изследвания на базата на пелагични трални снимки – едно през пролетно-летния сезон на 2022 г. (през юни-юли) и едно през есенно-зимния сезон (в рамките на месеците октомври-ноември).
Наетият плавателен съд, съгласно изискванията на обявената за целта обществена поръчка, следва да разполага с подходящо оборудване (пелагичен трал с размер на окото на мрежата на торбата 6,5 мм, апаратура за риборазузнаване, хардуер и софтуер за запис на данните от хидроакустичното устройство и др.), както и с квалифициран екипаж за провеждане на пелагичното трално изследване и оценката на запасите от изброените риби.
Наемът на кораба ще е около 87 000 лв. без ДДС.
Изследването ще се реализира във връзка с изпълнение на дейности по Проектно предложение „Събиране, управление и използване на данни за целите на научния анализ и изпълнението на Общата политика в областта на рибарството за 2022 г.“, финансиран от Програмата за морско дело и рибарство, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за морско дело и рибарство, както и съгласно договор от 13 март 2022 г. между Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) и Институт по океанология – БАН, Варна.
Пелагичните риби са риби, които не живеят близо до дъното на морето. Те обитават т.нар. пелагична зона на океана или езерата. Срещат се както по крайбрежието, така и в откритите части на морските басейни.