Зубри от Полша се заселиха в Родопите


Зубри от Полша се заселиха в Родопите
Снимка: Стефан Аврамов
12 Април 2022, Вторник


Те ще спомогнат за възстановяването на популацията на европейския бизон в тази наша планина

Автор: Десант

В края на миналата седмица още три животни от вида европейски бизон, по-популярен у нас като зубър, пристигнаха в Дивечовъдния участък на НЛРС-СЛРБ „Студен кладенец” в Източните Родопи. Новите попълнения идват от Национален парк „Биешчади“ в Полша и са предоставени от горските структури в района на Лутовишка.

Възстановяването на зубрите в Родопите е съвместна инициатива на  Фондация „По-диви Родопи“ и Национално ловно-рибарско сдружение „Съюз на ловците и риболовците в България“ и е от част от дейностите по възстановяване на едрите диви тревопасни в Източните Родопи.

Трите новопристигнали зубъра са от женски пол и се намират във временно заграждение с цел аклиматизация към новата среда, както и да свикнат с присъствието на свободно скитащото стадо наблизо. След кратък период на адаптация ще присъединят към съществуващата вече в ДУ „Студен кладенец” група от 12 животни.

Зубърът е един от символите на природозащитата в Европа. Неговата история е пример за това как само в рамките на сто години един вид може да бъде доведен до ръба на изчезването, но с много усилия може да бъде и възстановен.

За пръв път фондация „По-диви Родопи“ получава животни от изцяло дива популация. Организацията работи за възстановяване на популацията на вида европейски бизон (зубър) в Източни Родопи от края на 2013 г. Тогава пристигнаха първите пет животни в района на ДУ „Студен Кладенец“. Новопристигналите женски са четвъртото попълнение на вида в този район.

Зубърското стадо поредна година се размножава успешно, а добавянето на още три животни ще повиши здравето и устойчивостта на родопската популация.

Зубърът е и най-голямото тревопасно животно в Европа и ключов вид за отворените горски екосистеми. Животните от вида подпомагат създаването на богати на биоразнообразие местообитания, както и за поддържането типичния за Източни Родопи мозаечен пейзаж. Освен това, възстановяването на популацията им в тази наша планина спомага за устойчивото функциониране на хранителната верига.

Източник: Съюз на ловците и риболовците в България


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки