В него се намира най-голямото в света находище на зеолити
Автор: Десант
Най-голямото в света находище на зеолити се намира в Родопите, край кърджалийското село Бели пласт. Ценният минерал може да лекува над 100 болести, твърдят специалистите.
Край невзрачна чешма в Родопите, за която се смята, че е с вода, обогатена с минерала зеолит, по всяко време на денонощието се тълпят автомобили от цялата страна и от чужбина. Хората са убедени, че живителната течност, която извира от недрата на земята, има лечебна сила.
До чешмата има черен път, по който може да се слезе с кола. Отбивката за него е на около половин километър след природния феномен Каменни гъби, по посока на с. Бели пласт.
Според експертите вода, преминала през зеолита, премахва всички вредни за човека вещества.
„Структурата й е такава, че тя улавя и изхвърля от организма натрупаните отрови. Зеолитът е мощен антиоксидант и помага на тялото да премахне поне три-четири килограма „мъртво тегло”. Обявен е от Световната здравна организация (СЗО) за минерал на ХХ век.
Покойният вече кърджалийски Нютон, инженер Петър Атанасов, възпитаник на ВМИ, конструктор, откривател, автор на няколко книги, споделя приживе:
„Минералът, известен още като клиноптилолит, лекува и предпазва от най-различни заболявания – рак, язва на дванадесетопръстника, сърдечно-съдови проблеми, стомашно-чревни разстройства, колити и гастрити, хипертония, неврози. Той представлява фино „сито”, което съдържа в себе си вещества с определена големина на молекулата, а пропуска други. По този начин човешкият организъм може да се прочисти от отровни вещества.
След аварията в Чернобил районът около централата е неутрализиран от радиоактивните йони точно с клиноптилолит.”
В България от този минерал има 10 млрд. тона. В откритите 60 находища в Русия има само 3,5 млрд., колкото са само около Кърджали – „Железни врата”, с. Бели пласт, „Бели баир”, „Голо бърдо”, „Лясковец” и т.н.
Развитите индустриални страни, които не притежават естествени природни находища, усилено произвеждат техни скъпи аналогии, тъй като консумацията на зеолити през последните години расте с невиждани темпове. Япония и САЩ са на първо място. Там всяка година употребата им нараства с 20 на сто.
Единствен наш пазар, по данни от 2007 г., е Холандия, където изнасяме едва 5000 т. Поландците го използват в оранжериите си. До така наречената демокрация известни количества директно пътуват за СССР, където го прилагат при направата на брони, устойчиви на кумулативни снаряди, както и за дълбоко осушаване на реактивното гориво. Едва ли е известно на международните ни мениджъри, че минералът се използва и като катализатор при преработката на нефтени продукти. Можем да заринем Арабския свят.
Използва се още и в селското стопанство, и животновъдството като хранителна добавка, а най-големите швейцарски фирми за производство на… шоколад.
Според руски и японски капацитети село Бели пласт може да изхранва цяла България. Според данни от 2006 г. у нас работи само една фирма за бутилиране на обогатена със зеолит вода за всекидневна употреба, която е предназначена предимно за външния пазар, най-вече за Израел и Турция.
Името на клиноптилолита произлиза от съчетаването на цели три гръцки думи – „клино“ (клин), „птило“ (перо) и „литос“ (камък). И тъй като доста трудно се артикулира, често се използва другото му название, с което това чудо на природата е известно – зеолит.
Той се получава от съединението на силиция с кислорода, което му придава безценни лечебни свойства. Впрочем формулата за химическото съединение на тези два най-разпространени елемента в земната природа може да бъде открита още в древноегипетските папируси, намерени в района на Луксор.