Във фондовете му се съхраняват над 1200 експоната, представящи културно-историческото наследство на региона
Автор: Дина Харизанова
Община Рила търси изпълнител за извършване на текущ ремонт на музей „Алекси Рилец“. Обществената поръчка е с прогнозна стойност 165 260,46 лв. без ДДС.
Общинският музей съхранява, популяризира, проучва и опазва културно-историческото наследство на региона. Във фондовете му се съхраняват над 1200 експоната.
Културното наследство се представя в изложбената зала, намираща се на първия етаж. Експозиционното пространство е в привидно добро състояние, тъй като там са извършвани определени основни ремонтни дейности, но те не са достатъчни за нормалното функциониране на помещението.
Стените са в недобро състояние и поради тази причина са покрити с текстилен материал, който има функция да замаскира несъвършенствата. Подовата настилка е подменяна и е в сравнително добро състояние, което удовлетворява нуждите на музея. Залата и към момента се ползва за излагане на тематична музейна сбирка и поради това музеят разполага с част от необходимите витрини за осъществяване на пълноразмерна постоянна музейна експозиция.
Към изложбената зала се числи и мястото на музейния работник, който посреща посетителите на музея, което място представлява отделена чрез стъклени витрини част от общото пространство.
Обновяването на експозиционни пространства и организирането на нови изложби ще стане по проект „Подобрени условия за достъп и представяне на културното наследство в община Рила“, което ще даде възможност културно-историческото наследство на региона да бъде представено по-атрактивно.
Ревитализираният обект ще предостави възможности за задържане на потока от туристи на територията на населеното място и от своя страна ще доведе до непреки икономически ползи за местния бизнес и местното население.
Създаването на нова изложба, обхващаща всички исторически периоди, предполага обособяването на нови експозиционни пространства, в които да бъде експонирано културното наследство. Това ще се осъществи чрез своеобразно „преграждане“ на изложбената зала, за да се сформират т. нар. кътове за експониране.
Ще бъдат изградени обслужващи помещения и пространства, като: експозиционна работилница за обработка на артефакти (лаборатория); обособяване на фондохранилища, в които да се съхраняват материалите, които не са реставрирани и не са включени към изложбената експозиция, но биха могли да бъдат на следващ етап. Ще има и музеен магазин; работилница за сувенири; кътове за развитие на научна дейност и пространство за провеждане на презентации и семинари.
Необходимо е, от гледна точна на посещаемостта и начина на движение на посетителите в обекта, главният вход на музея да бъде преместен, а входът, който се използва към момента, да се превърне в изход и там да има своеобразен „павилион“ за продажба на сувенири и други подобни.
Движението на посетителите в изложбената зала би могло да се преструктурира в лабиринта форма, за да може да се разглеждат последователно експонатите от съответните епохи, а не както е към момента – позиционирани витрини само в единия край на помещението без точна ориентация и насочване на посетителите.