Пчеларите да бъдат включени в схемата за подпомагане на малките земеделски производители, дефинирана в новата Обща селскостопанска политика
за периода 2014-2020г., настояха участниците във Фестивала на меда в Несебър.
Схемата е доброволна за страните членки на ЕС, предвижда годишно плащане в размер между 500 и 1250 евро и включването на пчеларите в нея би спомогнало производството им, да подменят пчелните си кошери, да популяризират по-добре качествата на българския мед и да бъдат по-конкурентоспособни.
Фестивалът на меда в Несебър се организира за 12-и път тази година на площад "Месамбрия" в Стария град. До 7 септември пчеларите, които участват във феста, ще дискутират възможностите за развитие и финансиране на сектора, профилактиката и здравето на пчелите, новости в медицинското приложение на меда.
"Успяхме да привлечем вниманието на европейските институции като алармирахме постоянно за опасностите пред пчеларството. Така извоювахме 2-годишна забрана за използването на три опасни за пчелите пестицида, която ще влезе в сила на 1 декември. Фестивалът на меда в Несебър е пример за силата и ефекта на обединените усилия", каза пред пчеларите евродепутатът Мария Габриел.
По време на дискусията в залата на община Несебър, на която се очертаха предизвикателствата пред българското пчеларство, Габриел подчерта, че трябва да се изработят мерки за по-добра реклама на българския мед и пчелни продукти, които превъзхождат с качествата си европейските и световни стандарти.
В момента на дневен ред в Европарламента е изменението на директивата за пчеларството. Основният дебат е за дефинирането на полена - дали е съставна част на меда или е външна съставка.