Европейският парламент обаче ще настоява да се намалят средствата, предвидени за големите ферми
Страните членки на ЕС ще могат авансово да изплатят до 50% от субсидиите в земеделието, съобщиха от селскостопанската дирекция на Европейската комисия. Сумата може да скочи и до 80% за някои специфични плащания, свързани с производството на говеждо и телешко месо, например. Предложението на комисията, което пряко засяга и България, е получило единодушната подкрепа от държавите членки в Комитета по директните плащания.
Настоящият регламент ще подпомогне земеделските стопани, които изпаднаха във финансови затруднения вследствие на тежката зима и обилните валежи в някои региони по-рано тази година.
Становището на ЕК е, че част от директните плащания може да бъде авансово преведена от 16 октомври, а не от 1 декември, както обикновено. Условието е държавите членки да са проверили заявленията по обичайния начин.
"Опитът ни показва, че корекции като тази могат да бъдат основен финансов стимул за земеделските производители", коментира еврокомисарят по земеделието Дачиан Чолош.Междувременно той настоя пред държавите членки на ЕС и Европейския парламент да няма никакво забавяне по реформата на Общата селскостопанска политика и тя да бъде приключена до края на септември.
След политическото споразумение, постигнато през юни т.г. от Европейската комисия, Съвета и Европейския парламент, остават още само четири или пет точки от реформата на Общата селскостопанска политика, за които е необходим компромис, заяви Дачиан Чолош в литовската столица Вилнюс, където се състоя неофициалната среща на Европейския съвет на министрите на земеделието .
"В противен случай рискуваме земеделските производители да не получат субсидии за 2014 г.", предупреди еврокомисар Чолош.
Той подчерта, че е уверен, че споразумение по реформата може да има още до края на този месец. Председателството на Литва в ЕС обаче очаква компромис до един или два месеца най-много, каза от своя страна литовският министър на земеделието Вигилиус Юкна.
Без да се застрашава деликатният компромис, направен през юни по реформата на Общата селскостопанска политика, Европейският парламент настоява да се намалят плащанията за големите ферми, което засяга най-вече Германия и Обединеното кралство.
Евродепутатите искат да се ограничи възможността да се прехвърлят средства за развитие на селските райони в полза на преките плащания за земеделските стопани.
В момента 80% от плащанията по ОСП отиват при 20% от фермите. Реформата предвижда до 2019 г. всеки фермер да получава минимум 60% от средната национална субсидия за хектар.