В „Напоителни системи” протестират за заплати


В „Напоителни системи” протестират за заплати
22 Октомври 2013, Вторник


По-добре пари за превенция, отколкото пари за последици, скандираха пред Земеделското министерство служители на държавното дружество


Няколкостотин работници и служители от "Напоителни системи" излязоха на протест пред Земеделското министерство миналата седмица в столицата, за да настояват за изплащане на дължимите им за месец август заплати.
С викове "Искаме парите си" и с плакати "По-добре пари за превенция, отколкото пари за последици" и "Искаме финансиране за безопасността на язовири, дъги и корекции на реки" демонстрантите настояваха незабавно да им бъдат изплатени полагащите им се заплати. Те заплашиха, че в противен случай ще започнат стачка.

В "Напоителни системи" работят 1886 души, които още чакат заплатите си за август. "Ако не си получим парите, ще започнем да бием и да чупим, не може да се полага труд и той да не се плаща", заяви пред демонстрантите лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев.
Синдикалните организации към "Напоителни системи" КНСБ и КТ "Подкрепа" настояха аграрното министерство да изплати на дружеството дължимите от 2011, 2012 и 2013 г. над 16 млн. лева за извършените дейности по обектите, за разходите по охраната на язовирите и поетите от фирмата задължения на "Хидромелиорации – Севлиево" ЕАД.

Друго искане е в Закона за държавния бюджет за 2014 г. да бъдат заложени 13 млн. лв. за дейността по защита от вредното въздействие на водите.
Земеделският министър Димитър Греков се срещна с протестиращите и ги увери, че до края на тази седмица забавените заплати ще бъдат изплатени.
„Проблемите за дружеството започват през октомври месец 2011 г., когато е приета промяна на Закона за водите, чрез която е отнето правото на държавата да финансира „Напоителни системи”. След тази поправка започва трупане на дългове и теглене на кредити, в резултат на което дружеството задлъжнява с общо 22,5 млн. лева и банковите му сметки са запорирани”, обясни министърът.

"Освен това са взимани и погрешни решения в ущърб на „Напоителни системи”. Едно от тях е, че за вадене на поливни съоръжения са изразходвани 4,2 млн. лева, а при предаването им за скрап са получени 2 млн. лв., което е загуба от 2 млн.", изчисли Греков.
Междувременно изпълнителният директор на дружеството Стайко Ганчев и членовете на директорския борд Георги Харизанов и Радослав Чейгарски бяха арестувани. Причината за задържането им е решението да се бракуват 100 хил. тона скрап от черни и цветни метали, които били части от напоителни съоръжения в цялата страна.

Продажбата е трябвало да стане чрез Софийската стокова борса, а сделката да се сключи на най-високата предложена цена. Въпреки това, Ганчев сключил договор за поръчка с борсов посредник.


В категории: Съвети за земеделието , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки