По-добре пари за превенция, отколкото пари за последици, скандираха пред Земеделското министерство служители на държавното дружество
Няколкостотин работници и служители от "Напоителни системи" излязоха на протест пред Земеделското министерство миналата седмица в столицата, за да настояват за изплащане на дължимите им за месец август заплати.
С викове "Искаме парите си" и с плакати "По-добре пари за превенция, отколкото пари за последици" и "Искаме финансиране за безопасността на язовири, дъги и корекции на реки" демонстрантите настояваха незабавно да им бъдат изплатени полагащите им се заплати. Те заплашиха, че в противен случай ще започнат стачка.
В "Напоителни системи" работят 1886 души, които още чакат заплатите си за август. "Ако не си получим парите, ще започнем да бием и да чупим, не може да се полага труд и той да не се плаща", заяви пред демонстрантите лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев.
Синдикалните организации към "Напоителни системи" КНСБ и КТ "Подкрепа" настояха аграрното министерство да изплати на дружеството дължимите от 2011, 2012 и 2013 г. над 16 млн. лева за извършените дейности по обектите, за разходите по охраната на язовирите и поетите от фирмата задължения на "Хидромелиорации – Севлиево" ЕАД.
Друго искане е в Закона за държавния бюджет за 2014 г. да бъдат заложени 13 млн. лв. за дейността по защита от вредното въздействие на водите.
Земеделският министър Димитър Греков се срещна с протестиращите и ги увери, че до края на тази седмица забавените заплати ще бъдат изплатени.
„Проблемите за дружеството започват през октомври месец 2011 г., когато е приета промяна на Закона за водите, чрез която е отнето правото на държавата да финансира „Напоителни системи”. След тази поправка започва трупане на дългове и теглене на кредити, в резултат на което дружеството задлъжнява с общо 22,5 млн. лева и банковите му сметки са запорирани”, обясни министърът.
"Освен това са взимани и погрешни решения в ущърб на „Напоителни системи”. Едно от тях е, че за вадене на поливни съоръжения са изразходвани 4,2 млн. лева, а при предаването им за скрап са получени 2 млн. лв., което е загуба от 2 млн.", изчисли Греков.
Междувременно изпълнителният директор на дружеството Стайко Ганчев и членовете на директорския борд Георги Харизанов и Радослав Чейгарски бяха арестувани. Причината за задържането им е решението да се бракуват 100 хил. тона скрап от черни и цветни метали, които били части от напоителни съоръжения в цялата страна.
Продажбата е трябвало да стане чрез Софийската стокова борса, а сделката да се сключи на най-високата предложена цена. Въпреки това, Ганчев сключил договор за поръчка с борсов посредник.