Продукти:
краставички корнишони
чесън
дюлеви или вишневи листа
копър или кервиз
оцет
сол
Начин на приготвяне:
Взима се бидонче с широк отвор, което да може да се затваря плътно, и се измива добре. Избират се дребни краставички корнишони, като се изброяват по 250 броя за бидонче от 5 литра. Оставят се на тъмно и прохладно място на еднореден пласт да постоят 5-6 дни, за да позавехнат. След това се измиват, надупчват се с игла и се нареждат в съдината, като между редовете краставици се слагат скилидки чесън, дюлеви или вишневи листа и копър или кервиз.
Сварява се саламура от 16 ч.ч. вода, 2 ч.ч. оцет и 1 ч.ч. сол. Още докато е вряла, с нея се заливат краставиците, притискат се с тежест и се оставят така да преседят 3-4 дни. След това, ако е необходимо, се долива още саламура и бидончето се затваря плътно с капака, под който е сложен найлон. В продължение на 8-10 дни съдът се разклаща, след което се прибира на хладно място. До 10 дни след това туршията е узряла напълно.
Зелени домати в саламура
Продукти:
зелени домати
сол
захар
оцет
Начин на приготвяне:
Избират се здрави зелени или леко почервенели домати (по 6-7 средно големи за буркан тип. „Омния“), надупчват се с игла и се слагат с дръжчиците нагоре в буркани или делвичка.
От оцета, водата, захарта и солта се приготвя саламура (пропорцията за 1 буркан е 1 ч.л. сол, 1 ч.л. оцет, 1 ч.л. захар, 500 мл вода), която се вари 10 минути, докато кипне. След като изстине, се прецежда и с нея се заливат бурканите, като доматите трябва да бъдат напълно покрити от течността. Ако доматите са подредени в делвичка, притискат се с тежест отгоре. Бурканите се затварят с капачки, а делвичката се покрива със завързана пергаментова хартия. Съхранява се на студено.