Експертите: Свлачищата вече се превръщат в социален проблеми


Експертите: Свлачищата вече се превръщат в социален проблеми
10 Април 2015, Петък


Експертен екип от Минно-геоложкия университет (МГУ) направи оглед на поразените от свлачищата райони край Кърджали.

Автор: Златина Стоянова

Заключението на специалистите е, че ако не се приложат спешни мерки за укрепването им, опасността да пропаднат цели села и пътища е огромна.
Първото населено място, където се срутиха къщи и семейства бяха евакуирани заради риск за живота им, е близкото до областния град село Сипей. Там пропаданията на земните маси са на площ около 14 декара. Развитието на процесите е започнало още през ноември-декември 2014 г. В южната част над 16 къщи попадат в ново свлачище, което тепърва се активизира. В нови 10 къщи в северната част вече има пукнатини, което показва, че процесът напредва и се задълбочава, коментира  доц. Стефчо Стойнев.

В село Енчец обаче ситуацията е далеч по-критична – там свлачищните зони са три. Пътят към населеното място е с пропадания, необходима е аварийна техническа намеса. Вторият разлом е най-големият в района и започва от първата къща, минава през цялото село, през двора на училището и поразява друг дом, който вече е необитаем. Ако в Сипей дълбочината е 3-6 метра и е възможно процесите да бъдат овладени, то в Енчец става дума за хлъзгателна повърхнина повече от 20 метра, обяснява експертът от МГУ.

Третото свлачище в района на Енчец е на гребната база на Националната федерация по кану-каяк и е свързано с подземните води, но то е сравнително плитко и не предизвиква сериозни деформации по сградите. Изключение прави една, която се движи самостоятелно като кутийка и се е отместила с около 15 сантиметра навътре в язовир „Кърджали“. Собствеността е на Министерството на младежта и спорта, ангажиментът за укрепването е на ведомството.

Няма обаче опасност разломът в селото да удари стената на язовир „Кърджали“, тя е стабилно защитена и се намира в коренно различна геоложка среда, успокояват експертите.
Свлачище е засегнало не само района около психоболницата в Кърджали, но и оградата на здравното заведение, и напредва към сградата, както и към помпената станция. „Свлачищният натиск е много голям и има опасност да повлече станцията, която водоснабдява няколко населени места. Тя трябва да бъде сериозно укрепена, а водопроводите да бъдат преместени от рисковата зона“, препоръча доц. Стойнев.

„Свлачищата се превръщат в социален проблем, докато преди години бяха само екологичен. Причината в последните години да се наблюдават много подобни процеси е свързана с превенцията. В последните 25 г. тя е забравена като понятие и като дейност“, коментира специалистът. Той подчерта, че инвестициите на държавата се свеждат само до аварийното укрепване на проблемните зони, но превенция няма. „Преди 20-25 г. МРРБ разполагаше с близо 20 млн.лева именно за превантивни цели и свлачищните процеси не бяха масово проявени“, припомни той.


В категории: Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки