В предишния брой на вестника писахте за ценните качества на лука.
Има ли обаче изпитани рецепти от народната медицина за лечение на различни заболявания с това растение?
Велко Атанасов,
Велинград
Има, разбира се, такива рецепти. Подбрахме и ви предлагаме 12 от тях, с което се очертава широкият спектър на позитивно въздействие на лука върху човешкия организъм.
Рецепта 1 (за предотвратяване развитието на перде на очите): Сокът от една средно голяма глава лук и 1 ч.л. мед се добавят в чаша вряла вода. Разбърква се добре, за да се получи еднородна течност. Оставя се да изстине. Поставят се в очите по 1-2 капки 2-3 пъти дневно. Курсът на лечение и 2 седмици.
Рецепта 2 (при навяхване): Настъргва се на ситно една глава лук, която се смесва със захар в съотношение 10:1. Прави се компрес на болното място, който стои там не повече от 5 – 6 часа. След това превръзката се сменя с обикновена, укрепваща движението.
Рецепта 3 (при хипертрофия на простата): Свеж сок от 1 глава лук се смесва с мед в съотношение 1:1. Приема се по 1 с.л. 3 пъти на ден непосредствено преди храна. Курсът на лечение е 1 месец.
Рецепта 4 (при остър и хроничен цистит): Смесват се 300 г нарязан на ситно лук (или настърган на ренде), 100 г мед и 600 мл бяло вино. Оставя се на тъмно и хладно място за 2 денонощия, като често енергично се разклаща. След това се прецежда. Приема се по 1 с.л. 3 пъти на ден.
Рецепта 5 (при пневмония): Главата на болния се покрива с плътна тъкан (одеяло или дебела покривка. Под нея, пред лицето му се слага чиния с наситнен на ренде лук. Заедно с вдишания въздух в дробовете на човека навлизат и флавоноидите на лука и оказват лечебното си въздействие. Продължителността на сеанса – 10 мин. Тази процедура може да се прави от 1 до 3 месеца.
Рецепта 6 (при хроничен бронхит): Сокът от 1/2 кг лук се смесва с 1/2 кг мед (или пудра захар). Разбърква се да се получи еднородна смес. Изсипва се в стъклен съд и се оставя да престои 2 седмици на топло място. След това ежедневно се приемат по 1 с.л. 1 – 2 пъти на ден в продължение на 2-3 седмици.
Рецепта 7 (при хроничен отит): Взема се 1 глава лук. Откъм дръжката се отрязва и в нея се прави малка дупка, която се запълва с ленено масло. Поставя се във фурната и се запича. От образувалия се сок се капят в ухото по 1-2 капки 2 пъти дневно. След оздравяването ухото трябва да се смазва с боров вазелин и да се спре употребата на алкохол, тъй като възпалението може да рецидивира.
Рецепта 8 (при камъни в пикочния мехур и запек): С нарязан на много ситно лук (или обработен с ренде) се запълва до половината бутилка с вместимост 0,5-0,7 л. После тя се допълва със медицински спирт (40 градуса), водка или ракия. Оставя се в продължение на 10 дни на топло място или на слънце, като периодично се разклаща. Прецежда се и се вземат по 1-2 с.л. 2 пъти на ден в продължение на месец.
Рецепта 9 (при косопад): В кожата на главата се втрива сокът от белите части на лука. След 2-3 часа мястото се измива с настойка от лайка. Процедурата се прави през ден в продължение на 25 – 30 дни. При необходимост лечението може да се повтори.
Рецепта 10 (при хипертония): Препоръчва се честата употреба на лук свежо състояние. Може да се приготви и специално средство. За целта се взема сокът от 3 кг лук. Смесва се с 500 г пчелен мед, смлените ядки от 25 ореха и се залива с 500 мл водка или ракия. Оставя се на прохладно място 10 дни. Приема се по 1 с.л. 2-3 пъти дневно преди храна.
Рецепта 11 (при мигрена): Препоръчват се компреси с каша от лук върху челото.
Рецепта 12 (при аритмия): Обелват се и се настъргват на ситно средно голяма глава лук и също такава ябълка. Смесват се добре двете съставки и от получената каша се приемат по 1-2 ч.л. 2 пъти на ден между храненията. Курсът на лечение е 30 дни.
Рецепта 13 (при хипертония): Счукват се 2 глави чесън и се смесват със сока от две глави лук и 1 лимон. Оставя се да ври в 1 л вода, прецежда се и съхранява в хладилник. Приемат се 2 пъти на ден по 2 с.л.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти