Ръждясали стари съветски мини се носят из Черно море към Босфора, предупредиха от руската служба за безопасност, както и институциите в нашата страна, които посъветваха корабите да внимават, а рибарите да не излизат в морето (в нашата акватория се очаква да доплуват най-рано след 2-3 дни, б.р.).
След началото на руската инвазия на украинска територия, военноморските сили на Украйна преградиха с дънни минни заграждения подходите към пристанищата в Одеса, Очаков, Черноморск и Южний. Става дума за около 420 котвени мини от остарял тип, както и речни мини, произведени в първата половина на ХХ век.
Заради тях в украинските пристанища в момента се намират 50 чуждестранни кораби, които не могат да ги напуснат заради високата минна опасност.
Междувременно сила буря скъса котвите на много от мините и те се понесоха от теченията на юг към Румъния и България, както и към Босфорския пролив, откъдето биха могли да достигнат дори до Средиземно море.
Специалистите се опасяват, че ако, не дай си Боже, мина взриви танкер или газовоз близо до Истамбул, това може да има катастрофални последици за големия турски град.
Доброто в случая е, че откъсвайки се от котвите, придържащи ги към дъното, сега мините са изплували на повърхността и могат да бъдат забелязани.
Както отбелязват някои руски издания, още през 1937 г. в тогавашния Съветски съюз е започната работа по създаването на малки котвени контактни мини. Две години по-късно във военноморския флот на СССР влиза на въоръжение новата речна мина Р-1 с обтекаем корпус.
През 1943 г. е приета на въоръжение още една котвена малка мина ЯМ, предназначена за поразяване на такива морски съдове като катери и десантни кораби. Тя е създадена специално за използване в източната част на Финския залив за борба с немските и финландски кораби. А речните Р-1 активно са в употреба по време на войните от Дунавската и Азовската флотилии.
Това са надеждни мини, с 40 кг взривно вещество и дълбочина на поставяне от 2,5 м, които гарантирано могат да прекарат във водата в бойно състояние до две години. Те са останали да се съхраняват в базите на украинския флот.
Както се коментира в статия в „Российская газета“, вероятно украинците са се чудели какво да ги правят - продажбата им е невъзможна, а утилизирането скъпо, и затова са решили да ги използват. Но едва ли някой е проверявал тяхната изправност след престояването им повече от 70 години по складовете.
При това скъсването от морската буря на стоманения кабел с дебелина от 8 до 10 мм, говори за незадоволителното техническо състояние на мините.
В същото време, когато всички съвременни мини имат специални предпазители и клапани за потопяване, които при скъсване на котвените въжета деактивират мината, то при Р-1 и ЯМ такива защити не съществуват.
По принцип, в съответствие с международните конвенции е забрането поставянето на подобни и необезопасени котвени мини.
По принцип екземпляри от въпросните съветски мини могат да се видят в Музея на военноморския флот в Москва. Където впрочем наистина им е мястото.