Той остави ярка следа в литературата и постави основите на съвременния национализъм в Бълария
Автор: Десант
Навършват се 20 години от кончината на големия български писател и патриот академик Николай Хайтов. Той остави ярка следа в литературата и постави основите на съвременния национализъм в Бълария.
Хайтов е роден в Родопите в село Яврово. Израства в крайна бедност. Завършва с отличие лесовъдство в Софийски университет и работи като директор на различни горски стопанства. Прочува се с високи резултати и с това, че осигурява за работниците си безплатни униформи и храна и им построява жилища.
Комунистическите ръководители в онова време се вбесяват от успехите на Хайтов. Очернят го чрез доноси и успяват да скалъпят съдебен процес срещу него. След три години дела Хайтов доказва, че е невинен и се отказва от лесничейството.
Започва да пише и скоро става любим български автор. Сборникът му „Диви разкази“ е преиздаван над 50 пъти на десетки чужди езици.
По сценарии на Хайтов са заснети емблематични филми като „Козият рог“ и „Мъжки времена“, както и сериала„Капитан Петко войвода“.
Десетиления наред Хайтов се бори да докаже, че гробът на Левски е в църквата Св. Петка Самърджийска“ в София. Предизвиква, невиждан за времето си, научен спор с Българска академия на науките.
Доказва своята правота и до края на живота си се бори да се постави паметна плоча, че там е препогребан Апостолът. Волята му е изпълнена едва през 2012 г. благодарение на НФСБ и телевизия СКАТ. Приживе Хайтов подкрепя патриотичната линия на медията и я нарича най-българската телевизия.
В годините на Прехода Николай Хайтов пише публицистични творби, в които заклеймява безхаберието на политиците и негативните процеси в новата история на страната ни. Неговите патриотични завети следват Телевизия СКАТ и Национален фронт за спасение на България.