По традиция той започва от Драгалевския манастир, където съратникът на Левски Никола Крушкин – Чолака е бил послушник, и завършва в родното му място с. Бистрица
Автор: Десант
Над 200 души се включиха тази събота, 18 февруари, в организирания за двадесета поредна година традиционен пешеходен поход, посветен Никола Крушкин – Чолака – сподвижник и съратник на великия Апостол на свободата Васил Левски.
По традиция той започва от Драгалевския манастир, където Чолака е бил послушник, и завършва в с. Бистрица, което е неговото родно място.
Никола Стефанов Крушкин (Чолака), наричан още „Шопският апостол“, е роден през 1836 г. в Бистрица. Рано останал сирак, той става послушник в Драгалевския манастир. Там, през 1862 г. Чолака среща Васил Левски. Събирайки дарове за манастира, Никола Чолака обикаля градове и села и разпалва родолюбивата искра в сърцата на хората. Има заслуга за създаването на много от революционните комитети в Софийска околия, както и за този в Бистрица. Самият Левски присъства на някои от заседанията на комитета.
Революционната и просветителската дейност на Чолака вървят заедно. В неговата книжарница на Софийския пазар „Куру чешме“ (на ъгъла на ул. „Алабин“ и бул. „Витоша“), наред с песнопойките се предлагат революционни брошури. Там редовно се провеждат заседанията на Софийския революционен комитет, укриват се членовете му, както и двама Ботеви четници, единият от които е братът на Левски, Петър Кунчев.
Главната улица в с. Бистрица носи неговото име, а признателните бистричани са му издигнали барелеф в центъра на селото.
В похода се включиха туристическо дружество „Погледец“ (с. Бистрица), ТД „Рилски турист“ (Самоков), екоклуб от Етрополе, „Еделвайс” София, клуб „Мургаш 77″ (София), дружествата от Кюстендил и Кнежа, ученици от ОУ „Христо Ботев” от с. Търнава и 192 СУ „Христо Ботев” от с. Бистрица.
На участниците в мероприятието бяха раздадени грамоти и юбилейни значки, а Дирекцията на Природен парк „Витоша“ осигури награди от богатата витошка библиотека – алманаха на Витоша, плакати за биоразнообразието на парка, магнити и др.
Преходът премина много емоционално, като накрая завърши с народни танци и веселба в м. Плажа над с. Бистрица.