Тазгодишното й издание съвпада с 66-годишнината от създаването на Националния политехнически музей
Автор: Десант
Провеждането на 19-тото издание на Европейската нощ на музеите тази година съвпада с 66-годишнината от създаването на Националния политехнически музей (НПТМ). По този повод свободният достъп в музея ще е още от 17:00 ч.
За двойния празник е подготвена разнообразна програма, която да отговори на интересите както на най-малките, така и на по-големите посетители.
Между 17:00 ч. и 19:00 ч. малчуганите могат да се включат в детската работилничка „Рисувай в музея“. В нея те ще имат възможност да нарисуват експонат по свой избор. Ще им помагат и напътстват по-големите какички и батковци от 134 СУ „Димчо Дебелянов“.
Учениците и преподавателите от същото училище са подготвили и интересна музикално-артистична програма (флашмоб), ревю с тоалети от рециклирани материали, светеща инсталация, 3D мапинг и видеопрожекция.
В 18:00 ч. ще бъде открита временната изложба „Пътуване във времето с Лаурин и Клемент и Шкода“ – история в рисунки, създадени от Стефан Иванов. През 2005 г. той претърпява тежка катастрофа с мотоциклет, в резултат на която прекарва 14 дни в кома. През лятото на следващата година започва да рисува за да подобри двигателните си функции. Вдъхновен от изключително интересната и динамична история на автомобилната компания „Шкода“, той я претворява в страхотни рисунки.
За 19:00 ч. е предвидена среща-разговор с известната българска писателка Катерина Хапсали. Нейният роман „Гръцко кафе“ й донася първата награда „Перото” в историята на този приз, както и „Цветето на Хеликон”. Следват: стихосбирката „През девет планини”, бестселърът „Сливовиц”, сборникът с разкази „Хора” и най-новата ѝ книга - „Вкусни разкази”, чийто първи тираж се изчерпва буквално седмици след публикуването.
За любителите на научните експерименти са предвидени две демонстрации в кабинета по физика. Първата започва в 18:30 ч., а следващата - в 20:30 ч. (входната такса за участник е 10 лв.).
Всички гости на музея могат да посетят и най-новата гостуваща експозиция „Уреди и апарати по физика“. Тя е подготвена от екипа на Национален музей на образованието в Габрово и представя едни от най-старите и ценни уреди оборудвали старите училищни кабинети по физика.
Празникът ще продължи до 23:00 ч. Събитието е прекрасна възможност за посетителите да се потопят в света на историята, науката и техниката.